A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Szenzációs magyar felfedezés! Jelentős előrelépést tettünk az agydaganatok elleni harcban


Szenzációs magyar felfedezés!

A Katona István által vezetett kutatócsoport talált egy olyan fehérjét, amely a fejlődő agyban képes elpusztítani az "elkóborló" sejteket, ami azt jelenti, hogy az eredményük segíthet akár az epilepszia és egyes agyi daganatok megelőzésében.

Amikor az agy szerkezete kialakuló félben van, az agykéreg csírájaként létrejön egy fura sejtekből álló „állványzat”.

A becslések alapján a felnőtt agykéregben mintegy 86 milliárd idegsejt és nagyjából ugyanannyi gliasejt található. Ezek mind a radiális glia progenitor sejtekből alakulnak ki, százmilliárdos nagyságrendű sejtosztódásról van szó, amelyek során történnek hibák. Az egyik nagy probléma lehet, ha egy ilyen, még osztódásra képes őssejt idő előtt elszakad az állványzattól, és magányos vándorútra indul a fejlődő agykéregben. Ugyanis ezek az elsodródott sejtek epilepsziás rohamok gócpontjai lehetnek, de akár agydaganat is kialakulhat - írja az MTA.

Az ABHD4 nevű fehérje a radiális glia progenitor sejtekben van jelen, ám a termelése megszakad, amint a sejt véglegesen idegsejtté alakul és leválik az állványzatról, azonban ha a sejt idő előtt válik le, akkor a fehérje tovább termelődik és ez ahhoz vezet, hogy a sejt elpusztul akkor a veszélyes vándorútja az indulást követően szinte azonnal véget ér.

A jelenséget, amit a magyar kutatók felfedeztek otthontalanságnak nevezték el.


Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések