António Guterres szombati előadásában beszélt arról, hogy a globális hatalmi viszonyokon is mennyire meglátszik a gyarmatosítás öröksége, majd javaslatokat is tett arra, hogy ezen hogyan lehetne változtatni.
A Nelson Mandela Alapítvány felkérésére tartott szombati előadásában jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár, hogy "törésponthoz érkezett a világ az emberek közötti egyenlőtlenségek miatt, ezek és a koronavírus-járvány együtt váltotta ki az Egyesült Államokból kiinduló, rasszizmusellenes tömegtüntetéseket." - írja az Index.
"A Covid-19-et egy röntgenfelvételhez hasonlítják, amely kimutatja a töréseket a társadalom törékeny vázában. Kimutat minden félrevezetést és hamisságot. Azt a hazugságot, hogy a szabadpiac mindenkinek képes biztosítani az egészségügyi ellátást, hogy a másik ember javadalmazás nélküli gondozása nem munka. Rávilágít arra az illúzióra, hogy a rasszizmus a múlté, arra a mítoszra, hogy mindannyian egy csónakban evezünk" - mondta.
A fejlettebb országok megengedhették maguknak, hogy felhalmozzanak több vírustesztet és egyéb egészségügyi eszközöket is, így át tudták vészelni ezt a veszélyes helyzetet, azonban nem támogatták kellően a kevésbé fejlett országokat, így nekik erre nem volt esélyük.
Szerinte a gyarmatosítás öröksége látszik a globális hatalmi viszonyokon. A fejlődő országok nincsenek kellően képviselve sem a globális pénzintézetekben, sem az olyan politikai testületekben, mint az ENSZ Biztonsági Tanácsa, ez ellen úgy lehet tenni, ha a globális intézményeket reformáljuk.
(Ez is érdekelheti: Az ENSZ főtitkárának kiadva magukat tették nevetségessé az új lengyel elnököt)
António Guterres szerint új globális társadalmi szerződésre van szükség, globális társadalombiztosításra, globális egészségügyi ellátással és globális alapjövedelemre, melyhez "a magánembereknek és a vállalatoknak igazságosan hozzá kell járulniuk".
Az alacsony és közepes jövedelmű országokban pedig több mint a jelenlegi kétszeresére, évi 3000 milliárd dollárra kell növelni 2030-ra az oktatásra fordított összegeket, illetve a klímaváltozás miatt a kormányoknak a karbonkibocsátást kellene megadóztatniuk, nem pedig az embereket.
A fejlődő országoknak jelentős támogatásokra, köztük adósságeltörlésre volna szükségük. Ki kell alakítani a globális kormányzás egy új modelljét, amelyben minden ország egyenlő jogokkal vesz részt. "Látunk elindulni egy új mozgalmat. Ideje kijavítani a múlt hibáit" - mondta.
0 Megjegyzések