A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

A hasi zsír 4 fajtája - Mutatjuk, melyik mitől szűnik meg

A makacs úszógumi nem csak a mozgásszegény életmód vagy a túl sok bevitt kalória miatt alakulhat ki.

A hason lerakódott zsírpárnák nem csak esztétikailag lehetnek zavaróak. Kutatások alátámasztották, hogy azok, akik has tájékán raktározzák a felesleget, sokkal hajlamosabbak a szív- és érrendszeri betegségekre, a stroke-ra, a 2-es típusú diabéteszre vagy koszorúér-betegségekre, mint azok, akik a testük más területén halmoznak fel pluszkilókat.

A makacs úszógumi kialakulása ugyanakkor nem csak a mozgásszegény életmód vagy a túl sok bevitt kalória miatt alakulhat ki. Számos tényező közrejátszhat a hasi zsír kialakulásában, kezdve a stresszes életmódtól a genetikán át a hormonális problémákig, amelyek alapján a hasi zsír négy leggyakoribb típusa is elkülöníthető.

A hasi zsír négy fajtája

A hasi zsír, azaz a zsigeri vagy vaszkuláris zsír másképp viselkedik, mint a szubkután, azaz a bőr alatti zsírréteg. Míg utóbbi az ember testzsírszázalékának körülbelül 90%-át adja, és elsődleges célja a test "szigetelése", addig a zsigeri zsír, bár a hasüregben helyezkedik el, és eredeti funkciója, hogy védje a létfontosságú szerveket. Ugyanakkor, ha túl sok halmozódik fel belőle, gátolhatja a belső szervek vér- és nyirokkeringését, ezáltal az oxigénellátást, ami pedig légzési nehézségeket okoz, de ráerősíthet a testben levő gyulladásokra, ezáltal a komolyabb betegségek kialakulására is nagyobb esély van.

Egy kis odafigyeléssel és a megfelelő táplálkozással egyszerűen csökkentheted a has zsír mennyiségét a testedben. A legjobb módszer a hasi elhízás elkerülésére és megszüntetésére egy szívbarát, rostban gazdag, telített zsírokban szegény étrend.

A női "sörhas"

A túlzott alkoholfogyasztás egyenes összefüggésben áll a hasi és deréktáji zsírréteg kialakulásával. Ha valaki alkoholt fogyaszt, a máj ezt próbálja meg minél gyorsabban lebontani a zsír helyett, ami pedig a hasi tájékra rakódik le. A szeszes italokon kívül a cukrozott és édesített üdítők is veszélyt jelentenek, de a telített zsírsavak és az egyszerű szénhidrátokat tartalmazó ételek, mint például a fehér kenyér vagy a tészta is hozzájárul a kerekded formájú has megjelenéséhez.

Így szabadulj meg tőle

Természetesen az elsődleges, hogy elhagyd az alkoholt, illetve mellőzd a cukros üdítők fogyasztását. Növeld az étrendedben az összetett szénhidrátokat - teljes kiőrlésű gabonák, zabpelyhek és a telítetlen zsírsavak mennyiségét, mert szívvédő hatásuk van, és csökkentik a szervezetre káros LDL-koleszterin szintjét: fogyassz olajos magvakat, halat, sok gyümölcsöt és zöldséget.

 Ha a hasi hízást a hormonok okozzák

A hormonrendszer kisebb változásai is elegendőek ahhoz, hogy a has alsó részén puha felesleg alakuljon ki. A kevés alvás vagy például egy pajzsmirigybetegség is megzavarhatja az anyagcserét, de klimax környékén még azok a nők is, akik alkatilag karcsúbbak, azt vehetik észre, hogy elkezdenek hasra, illetve a derékvonalra hízni. Itt a ludas az ösztrogénszint csökkenése, aminek köszönhetően lassul az anyagcsere, és megjelennek a pluszkilók.

Így szabadulj meg tőle

A has alsó részén lévő puha felesleg nemcsak a menopauzában szenvedőknél, de fiatal, vékony nőknél is gyakorta előfordul, ami elsősorban az egysíkú táplálkozás és a mozgásszegény életmód, az ülőmunka révén alakul ki. Próbáld meg száműzni vagy lecsökkenteni a stresszt az életedben, ezt meditációval vagy jógával, futással is elérheted, valamint étkezz változatosabban: készíts zöldség- és gyümölcssmoothie-kat, valamint sovány húsokat. 45-50 év felett érdemes olyan gyakorlatokat végezni, amelyek fejlesztik az izmokat, főként a törzs körül, táplálkozás szempontjából pedig érdemes finomítatlan, tostdús táplálékokat fogyasztani. Ha más tüneteket is tapasztalsz, például hajhullást, álmosságot, akkor egy kivizsgálás nem árthat.

Ha a hasi hízást a stressz okozza

A szervezetben megjelenő stresszhormon - kortizol - magas szintje is hasi típusú elhízáshoz vezethet, hiszen növeli a vércukorszintet, ez pedig fokozza az étvágyat, így még inkább elősegíti a pluszkilók kialakulását. A kevés alvás, de a túl sok sport is megzavarhatja az anyagcserét, így érdemes mértékletesnek lenni ilyen téren.

Így szabadulj meg tőle

Az egyetlen módja, hogy megszabadulhass a feleslegtől, ha megpróbálod redukálni a stresszt. Aludj legalább nyolc órát naponta, fogd vissza a kávéfogyasztást. A stressz levezetése szempontjából válassz jógát, vagy meditálj, de a boksz is remek megoldás arra, hogy levezesd a feszültséget. Segíthet, ha abbahagyod a rendszertelen evést, és ötször eszel egy nap, közel azonos időben, ez már önmagában segíthet keretet adni a napnak.

Terhesség után megmaradt hasi háj

A terhesség során a has és a bőr sokat tágul, ami sajnos nem húzódik vissza rögtön szülés után, ilyenkor nem is biztos, hogy feleslegről van szó. Gyakori probléma a szülés után a szétnyílt hasizom, amely a középen futó egyenes hasizmot érinti, és a teljes hasi rész megereszkedéséhez vezet, ezért ilyenkor jobb minél előbb orvossal konzultálni.

Így szabadulj meg tőle

A terhességet és a szülést követően a test megváltozik, és ez teljesen normális. Bár olvashatunk nőkről, akik a szülés után négy héttel ismét remek formában vannak, de nem ez az általános. Ilyenkor nem az az elsődleges, hogy megszabadulj a feleslegtől. Ha jól megy a szoptatás, az segíthet a súlyleadásban. Otthon végezhető pilatesgyakorlatokkal, jógával, hosszú sétákkal segítheted az anyagcserét. A szoptatás alatt és utána is kövess kiegyensúlyozott étrendet, amelynek gerincét a gabonafélék, főzelékek, gyümölcsök, zöldségek, sovány húsok és tejtermékek alkotják.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések