Egy koreai kutatás bebizonyította, hogy a rendszeres mozgás nyugdíjas korban csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét.
A nyugdíjazással maximum a munkát kell félretenni, a sportolást semmiképp, legalábbis, ha hosszú távon szeretnénk megőrizni egészségünket - ezt támasztja alá az a friss felmérés is, amit több mint 1 millió 60 év feletti nő és férfi bevonásával végeztek. Orvosok egy év eltéréssel kétszer vizsgálták meg az alanyok fizikai állapotát a Koreai Nemzeti Egészségbiztosító bevonásával, és kikérdezték őket a sportolási szokásaikról is, amiket aztán összehasonlítottak egymással.
A European Heart Journalban publikált eredmények szerint a résztvevők 20 százaléka aktívabb életmódra váltott, és a kutatók azt tapasztalták, hogy 11 százalékkal kisebb arányban fordult elő náluk kardiovaszkuláris panasz. És nem csak az egészséges embereknél figyeltek meg hasonló változást. A mozgáskorlátozottaknál 16 százalékkal, a cukorbetegséggel, magas vérnyomással, koleszterinproblémákkal küzdő embereknél 7 százalékkal csökkent a komolyabb szívbetegségek kockázata.
Ehhez a pozitív hatáshoz pedig nincs szükség naponta órákat mozogni. A lényeg a rutin: elég heti háromszor valamilyen közepesen intenzív sportot végezni. Ha ez összesen 1 órányi futással egyenértékű aktivitás, azzal már sokat tehetünk szívünk egészségének megőrzéséért. "A legfontosabb, hogy ne lustuljunk el. Mindegy, milyen idősek vagyunk, jót tesz, ha rendszeresen felpumpáljuk a pulzusszámunkat, ezáltal megdolgoztatjuk a szívünket és tüdőnket" - mondta Dr. Thomas F. Boyden szívspecialista. "Ha ugyanis kellő stimulálást kap a kardiovaszkuláris és légző rendszerünk, csökkenhet az infarktus és stroke kialakulásának esélye, sőt a rák kockázata is."
Nem szabad abbahagyni
A sportolás egészségre gyakorolt hatása azonban fordítva is érvényes. Azoknál az alanyoknál ugyanis, akik korábban heti ötször sportoltak, de egy évvel később már teljesen mozgásszegény életmódot folytattak, 27 százalékkal nőtt az esély szívproblémák kialakulására. Ez pedig bizonyíték arra, hogy nem elég fiatalkorban sportolni, a nyugdíjas években is törekedni kell az aktív életstílus megtartására.
Mivel becslések szerint 2050-re a Föld 60 év feletti lakossága eléri a 2 milliárd főt, és statisztikák szerint évente 3,2 millió haláleset vezethető vissza a passzív életmódra, különösen fontos foglalkozni ezzel a témával. A kutatást végző orvosok azért hangsúlyozták, aki hosszabb ideje nem sportolt, ne fogjon bele hirtelen valamilyen intenzív mozgásformába. Ilyenkor jó ötlet sétálással, kirándulással kezdeni, és később fokozatosan növelni a terhelést.
0 Megjegyzések