A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Pozitívra javította Szerbia államadós-osztályzatának kilátását a Standard & Poor's

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról Szerbia államadós-besorolásának kilátását pénteken a Standard & Poor's.
A nemzetközi pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítési részlege (S&P Global Ratings) egyben megerősítette Szerbia hosszú és rövid futamidejű, devizában és hazai valutában fennálló szuverén kötelezettségeinek "BB/B" besorolását.

A hosszú távú "BB" államadós-osztályzat a spekulatív kategóriában van, két fokozattal a befektetési ajánlású besorolási sáv alapszintje, a "BBB mínusz" alatt.

Az S&P az osztályzati kilátás péntek éjjel Londonban bejelentett javításának indoklásában közölte: a pozitív kilátás azt jelzi, hogy megnőtt Szerbia tizenkét hónapon belüli felminősítésének esélye.

A cég szerint az osztályzati kilátás pozitív felülvizsgálata a szerb kormány jórészt elővigyázatos költségvetési alapállását tükrözi, és azt, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) júliusban kötött, 30 hónapra szóló szakpolitikai koordinációs megállapodás alapján van esély további növekedésösztönző reformok - köztük munkapiaci reformok és privatizációs programok - végrehajtására.

A pozitívra javított kilátás tükrözi emellett a szerb jegybank által a monetáris politika és az inflációkövető rendszer hitelességének és hatékonyságának javítására tett lépéseket - áll az S&P indoklásában.

A hitelminősítő hangsúlyozza emellett, hogy az inflációs várakozások jól rögzítettek, az árfolyamrendszer viszonylag rugalmas, a jórészt külföldi tulajdonú bankszektor immár erősebb lábakon áll, a nem teljesítő kinnlevőség-állomány jelentősen csökkent, a hitelkihelyezés gyorsuló ütemben bővül.

Az S&P szerint a szerb gazdaság középtávú növekedési kilátásai pozitívnak tűnnek.

A cég várakozása szerint a szerb hazai össztermék (GDP) növekedési üteme az idén valószínűleg eléri 4,2 százalékot; ez tízévi csúcs lenne.

A hitelminősítő a 2019-2021-es időszakra éves átlagban 3 százalékos növekedési ütemekkel számol.

Az S&P kiemeli ugyanakkor azt is, hogy a szerény, 7200-7300 dollár körül mozgó egy főre jutó hazai össztermék jóval elmarad a szomszédos EU-tagállamokétól.

Mindemellett a szerb államadósság csaknem 75 százaléka jórészt euróban és dollárban denominált devizaadósság, ezért a szerb közadósság-állomány érzékeny az esetleges devizaárfolyam-sokkokra - áll a hitelminősítő elemzésében.

(MTI)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések