A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Brexit: egyre nagyobb az esélye a bizalmatlansági szavazásnak Theresa May ellen

A kormányzó brit Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának képviselői szerint egyre nagyobb az esélye annak, hogy hamarosan kiírható a bizalmatlansági szavazás Theresa May miniszterelnök ellen.
A tory alsóházi frakció lázadó csoportosulásának tagjai a BBC-nek és más brit médiatársaságoknak kedd éjjel úgy nyilatkoztak: egyre biztosabbak abban, hogy összegyűlt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges számú képviselői beadvány. 

Ezt hivatalos forrásból nem erősítették meg, és Theresa May, aki jelenleg Brüsszelben tartózkodik, a BBC televíziónak nyilatkozva kedd délután azt mondta: nem tud arról, hogy meglenne az előírt számú képviselői indítvány a bizalmatlansági szavazás kiírásához. 

A Konzervatív Párt szabályzata szerint a miniszterelnök elleni bizalmatlansági szavazáshoz az szükséges, hogy a tory frakció legalább 15 százaléka - a jelenlegi létszám alapján 48 képviselő - csatlakozzon a kezdeményezéshez.

Az utóbbi napokban több képviselő is jelezte, hogy ezt megtette, bár a kezdeményező beadványok számát kizárólag a konzervatív frakció illetékes bizottságának vezetője, Sir Graham Brady tudhatja, és ő addig nem hozhatja nyilvánosságra, hogy megvan-e a kellő számú beadvány, amíg erről a kormányfőt nem tájékoztatta.

Kedd éjszakai médiaértesülések szerint Sir Graham szerda délutánra találkozót kért Theresa Maytől, de hivatalos források ezt sem erősítették meg.

Ha a minimálisan szükséges számú kezdeményező levél valóban összegyűlne, a bizalmatlansági indítványt az úgynevezett 1922 Bizottságnak teljes körű frakciószavazásra kellene bocsátania, és a frakció egyszerű többségének, jelenleg 159 tory képviselőnek támogatnia kellene ahhoz, hogy Theresa May távozzon a párt éléről és így a kormányfői tisztségből is.

Az 1922 bizottságot - amelynek Sir Graham Brady az elnöke - olyan tory képviselők alkotják, akiknek nincs kormányzati tisztségük. A rendkívül befolyásos testület, amely onnan kapta nevét, hogy az alapító képviselők az 1922-es parlamenti választásokon kerültek be a londoni parlamentbe, informális, de gyakorlatilag kötelező erejű politikai ajánlásokat fogalmaz meg a kormány számára, emellett hatáskörébe tartozik az esetleges vezetőváltási kezdeményezések elbírálása és a folyamat irányítása is.

Ha lesz bizalmatlansági szavazás, és azt Theresa May elveszíti, akkor mérlegelési lehetőség nélkül le kell mondania, és az utódválasztási versenyben nem indulhat. 

Ha viszont megnyeri a szavazást, egy évig nem indítható ellene újabb bizalmatlansági kezdeményezés a Konzervatív Párton belül.

Az utódválasztási folyamat során - több jelölt esetén - a frakció addig szavaz, amíg csak két induló marad versenyben, közülük viszont a Konzervatív Párt szavazásra jogosult tagsága választhatja meg postai voksolással az utódot. Ez a folyamat akár hetekig is eltarthat.

A tory frakcióban rendkívül erőteljes indulatokat keltett, hogy Theresa May szinte az utolsó pillanatban lefújta az eredetileg kedd estére tervezett alsóházi szavazást a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét tartalmazó megállapodásról.

Ezt azzal indokolta, hogy jóllehet az egyezmény számos kulcsfontosságú pontjának széles körű a támogatottsága, egy elem, az ír-északír határellenőrzés visszaállításának megakadályozását célzó tartalékmegoldás esetében "mélységes aggályok tapasztalhatók", és ha a szavazást az eredeti terveknek megfelelően kedd este megtartották volna, a megállapodást az alsóház "jelentős többséggel" elutasította volna.

(MTI)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések