Csehországnak ma nincs egyértelmű és világos külpolitikája, és szövetségesei számára megbízhatatlan - állítja Jan Keller neves cseh szociológus, szociáldemokrata európai parlamenti (EP-) képviselő a Právo című független baloldali napilapban csütörtökön megjelent írásában.
Szerinte ezt nyilvánosan megmutatta az Európai Parlament cseh képviselőinek szavazása a Magyarország elleni jogállamisági eljárás megindításáról, valamint a prágai képviselőház szavazása az EP ezen döntéséről.
Jan Keller emlékeztet: Strasbourgban a 21 cseh EP-képviselő közül tízen ellenezték a Magyarország elleni szankciókat, kilencen támogatták, ketten pedig tartózkodtak, vagy nem szavaztak. A 200 tagú prágai képviselőházban pedig a képviselők majdnem fele szolidaritásáról biztosította Magyarországot.
"Ezzel egészen világos jelzést küldtünk: senki sem bízhat meg bennünk, főleg nem azok, akiket szövetségesi mivoltunkról szoktunk biztosítani. Ezt a jelzést éppen azokban a napokban adtuk ki, amikor könnyes szemmel emlékezünk egykori szövetségeseink árulására" - szögezi le a szerző, a Csehszlovákia felosztásáról rendelkező müncheni egyezmény 80. évfordulójára utalva.
Felhívja a figyelmet arra, hogy míg a cseh képviselőházban a strasbourgi döntést elítélők felét az ANO mozgalom képviselői tették ki, addig Andrej Babis kormányfő és az ANO miniszterei ennél a szavazásnál tartózkodtak. Babis korábban közölte, hogy el akar beszélgetni mozgalma négy EP-képviselőjével, akik Strasbourgban megszavazták a Magyarország elleni szankciókat. De mit akar nekik felróni, ha a képviselőházi szavazáson ő tartózkodott? - teszi fel a kérdést a szerző.
A Cseh Kalózpárt képviselői viszont egy emberként Magyarország ellen léptek fel, és szövetségesünket még keményebben büntetnék, mint az Orbán Viktort Brüsszelben bíráló TOP 09 párt - mutat rá Keller. Úgy véli: miután a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) 15 alsóházi képviselőjének a többsége sem merte megkérdőjelezni a strasbourgi döntést, felmerül a kérdés, hogy miért akar a CSSD külügyminisztert állítani, ha a cseh külpolitika kulcskérdéseiről sincs véleménye.
Rövidesen találkoznak a V4-ek államfői. Érdekes lesz megtudni, kinek a véleményét fogja ott tolmácsolni Milos Zeman cseh köztársasági elnök - jegyzi meg Jan Keller.
MTI
0 Megjegyzések