A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Kis híján a náciké lett a Húsvét-sziget

A náci Németországnak akarta eladni a Húsvét-szigetet Chile 1937-ben, hogy a pénzből két cirkáló vásárlását finanszírozza - derül ki Mario Amorós chilei történész-újságíró hamarosan megjelenő könyvéből.
Az El País című spanyol lap számolt be Amoros munkájának eredményeiről. Az újságíró Fischer Ferenc magyar történész, a chilei hadtörténet szakértője által a német külügyminisztérium archívumában talált dokumentum alapján kezdte kutatását. Fischer Ferenc már 2011-ben beszámolt olyan titkos megbeszélésekről, amelyek az Arturo Alessandri vezette egykori konzervatív chilei kormány és a Hitler-rezsim chilei nagykövete között zajlottak le 1935 és 1939 között.

Amorós új dokumentumokra bukkant, amelyek a tervezett adásvételről közelebbi információkkal szolgálnak. A chilei amerikai tengerészeti attasé 1937. június 8-i jelentésében például arról számolt be, hogy Alessandri a szigetet az Egyesült Államoknak, Nagy-Britanniának, Japánnak és Németországnak is eladásra kínálta. Eddig csak az Egyesült Államokkal és Japánnal folytatott tárgyalások voltak ismertek.

Bár az eladási ár meglehetősen alacsony volt - 1930-as információk szerint csupán egymillió dollár -, végül egyik ország sem élt az ajánlattal. Amorós csak a brit elutasítás okára talált utalásokat.
Visszaléptek a vásárlástól, mert úgy vélték, a sziget értéke - haditengerészeti szempontból - csekély volt"
- fejtette ki.

A ma az UNESCO világörökségek listáján szereplő szigetcsoport akkoriban chilei szempontból is értéktelen volt. Chilének, melyet meglehetősen súlyosan érintett az 1930-as évek gazdasági válsága és a nyersanyagkereslet csökkenése, devizára volt szüksége hadereje modernizálásához.

Az a veszély fenyegetett, hogy egy Peru, Bolívia és Argentína alkotta esetleges szövetség Chile ellen fordul - mondta el Amorós az El Paísnak.

(MTI)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések