Miközben Angela Merkel német kancellár Szocsiba készülődött, Vlagyimir Putyinhoz, az orosz elnök elégedetten dörzsölhette a tenyerét: Olaszországban olyan új kormány létrehozásáról tárgyaltak egész héten, amely fontosnak tartaná a „nyitást Oroszország felé”. Sőt a Moszkvát sújtó szankciók azonnali feloldására is kitért az a programtervezet, amelyet az új római kabinetet megalakítani kívánó két párt, a populista 5 Csillag Mozgalom és a jobboldali Északi Liga nyilvánosságra hozott.
Az EU egyik alapító országában juthatnak hatalomra a „rendszerellenes” erők. Van olyan elemző, aki szerint az új olasz kabinet megalakulása Brexit-szerű földcsuszamlást okozhat az EU szerkezetében, s a francia Le Monde is hangsúlyozza, hogy most az Európai Unió egyik alapító tagállamában kerülnek hatalomra „rendszerellenes” pártok.
Az Oroszországgal való viszony javítására az említett tervezet 9. pontja tér ki. Ám az olasz sajtó szerint Róma önmagában még nem sokat tehetne a szankciók feloldásáért. Ennek ellenére a Kremlből vidámabban pillantgathatnak mostantól Olaszország felé, mint például EU központjából.
Az unió székhelyén most csak azt hallhatják, hogy az összefogásra készülő két olasz párt „Brüsszel diktátumáról” beszél – már ami a költségvetési hiány mértékének felső határát illeti, s hogy az európai szerződések újratárgyalására lenne emiatt szükség. Nem véletlenül írja a Le Monde, hogy az európaiak remegnek a tervezett itáliai kormánykoalíciótól. A párizsi lap ugyanakkor a francia elnököt, Emmanuel Macront is idézte, aki szerint „el kell fogadni a népek döntését”.
0 Megjegyzések