Bennfentes, fedett nyomozóktól kapott a hivatalos állásponttól eltérő, releváns információkat a Teréz körúti robbantásról a Privátkopó.hu főszerkesztője, Valencsik Ferenc, aki tanúként azonban már kiváló kapcsolatainak nevére sem emlékezett. A Fővárosi Törvényszéken kiderült, hogy a tanú többször egyeztetett a vádlott, P. László édesapjával, aki sajátságos teóriákkal igyekszik bebizonyítani a korábban az ügyben részletes beismerő vallomást tett fia ártatlanságát. Valencsik a hétfői tárgyaláson már igyekezett árnyalni azokat a korábbi írásait, amelyekben érezhetően a Fidesz által konspiratív módon megrendelt, politikai hátterű bűncselekményként igyekezett beállítani a merényletet.
Tanúként hallgatta meg hétfőn a Fővárosi Törvényszék Valencsik Ferencet, a Privátkopó.hu főszerkesztőjét a Teréz körúti robbantás büntetőperében, miután az újságíró a tulajdonában álló hírportálon korábban a merénylet hátterének egy másik verziójáról írt, amelynek nem a támadással vádolt P. László, hanem egy szerb férfi az elkövetője. A szövevényes történet szerint Valencsiket néhány hónappal a robbantás előtt egy általa ismeretlen ember hívta találkozóra, és elmondta neki, hogy az újságíró – másik két, meg nem nevezett magyar zsurnaliszta mellett – leszámolás áldozata lehet, ezért óvatosságra intette őt. Valencsik furcsának találta, hogy valakik Magyarországon újságírók életére törnének, mert ennek nem látta értelmét, az idegen pedig azt mondta, hogy a merényleteket befolyásos emberek szervezik, az a migrációval van összefüggésben, és egyik célja, hogy társadalmi megrázkódtatást okozzon. A titokzatos férfi állítólag közölte az újságíróval, azért került a célpontok listájára, mert sokat foglalkozott a bevándorlás kérdésével, ugyanakkor nem kötődik egyetlen párthoz sem, így „feláldozható”. Az informátor elmondta Valencsiknek, hogy van egy másik forgatókönyv is, amelyben az újságírók már szerepelnek az áldozatok között, de a merénylet így is nagy sokkot okoz majd a társadalomban. A főszerkesztő állítólag megkérdezte a férfit, hogy mégis, ki vállalna el Magyarországon egy ilyen támadást, mire az idegen azt mondta: nem kell feltétlenül hazai elkövetőkre gondolni, a merénylők lehetnek külföldiek is.
Mégsem a Fidesz robbantott, csak a DK akarta rátolni
Valencsik Ferenc a hétfői tárgyaláson már igyekezett árnyalni korábbi, a Privátkopó.hu-n még jelenleg is olvasható bejegyzésének sejtetéseit, amelyek szerint a két rendőr életveszélyes, illetve súlyos, valamint egy civil nő könnyű sérülését okozó merénylet hátterében politikai motiváció van, mivel az mindössze néhány nappal előzte meg a betelepítési kvóta elutasításáról szóló, a kormánypárok kezdeményezte népszavazást. A tanú a Fővárosi Törvényszéken azt mondta, a fenti linkben szereplő korábbi írásában nem feltétlenül arra gondolt, hogy a támadás mögött a Fidesz állt, hanem arra, hogy valakik – például akár a Demokratikus Koalíció – a kommunikációjával a kormánypártra igyekezett tolni a merényletet. A hétfői tárgyaláson Valencsik utalt Gyurcsány Ferencre, aki épp a robbantás előtti napokban szólalt fel azzal, hogy a kormány ne merjen titokban merényletet szervezni a migráció jelentette veszély demonstrálására is. Cikkében Valencsik citálta a DK néhai politikusa, Kakuk György Facebook-bejegyzését is, aki már a helyszínelés káosza idején kijelentette: „És meg merték csinálni.” Valencsik Ferenc a tárgyaláson elmondott beszámolója közben érezhető volt, hogy az újságíró még mindig összefüggést feltételez a merénylet mögött álló hatalmi konspiráció, és Kakuk György halála miatt, holott a politikus hónapokkal később, egy bevásárlóközpontban halt meg, miután szívinfarktust kapott.
Valencsik majdnem elkapta a tettest, csak közben előkerült az igazi
A főszerkesztő másik története szerint néhány héttel a Teréz körúti robbantás után rendőrségi kapcsolatai révén megtudta, hogy annak elkövetője egy szerb férfi lehetett, aki korábban hasonló ügyek miatt már a magyar hatóságok látókörébe került. Valencsik erről cikket jelentetett meg, majd a megjelenés után szinte azonnal megkereste a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál dolgozó kapcsolatait, akik hamarosan meghallgatták őt. A szerb merénylő története azért nem lett különösebben nagy hír a sajtóban, mert megjelenése után néhány órával a hatóságok elfogták a bűncselekménnyel vádolt P. Lászlót, aki hosszas hallgatás után részletes beismerő vallomást tett az ügyben. Valencsik szerint a történteknek furcsa színezetet ad, hogy a szerb szálat azóta sem nyomozták le. Kalina József, a büntetőtanács vezetője megjegyezte, hogy az ügyben komoly nyomozás, és vádlotti beismerés is volt, amely Valencsik Ferenc szerint ugyanakkor nem tárta fel a teljes igazságot. Az újságíró P. László apjának egyfajta védelmében kifejtette, hogy ha a fiatalember benne is volt a támadás szervezésében, akkor sem követhette azt el egyedül. Korábban a PestiSrácok.hu is írt arról, hogy a vádlott édesapja a fiához hasonló sajátságos értelmezésekkel igyekszik érvelni a vádlott ártatlansága mellett, a hétfői tárgyaláson pedig kiderült, hogy magánnyomozásai közben Valencsik Ferenccel is többször egyeztetett.
Az a fránya igazmondási kötelezettség
A perben hétfőn a vádat képviselő Központi Nyomozó Főügyészség képviselője igyekezett megtudni az újságírótól, hogy kik azok a fedett nyomozók, akik állítólag az említett információkhoz segítették Valencsiket. A tanú először nem akarta felfedni kapcsolatai kilétét, majd amikor az ügyész emlékeztette igazmondási kötelezettségére, kisebb jogi vitába kezdett vele. Az ügyész álláspontja szerint Valencsik Ferencnek a titokzatos emberekről több információt kellene adnia ahhoz, hogy a fenti, politikai jellegű vádaskodásait tisztázhassa, az újságíró pedig jelezte, hogy megpróbálja megtalálni állítólag nagyon jó kapcsolatait, akiknek amúgy a nevére sem emlékezett, csak arra, hogy egyikük ismert ügyvéd lett rendőri pályája után. Valencsik Ferenc abban egyezett ki az ügyésszel, hogy felhívja őt, ha eszébe jut valami.
MTI/Fotó: Balogh Zoltán
0 Megjegyzések