Éppen csak egy nappal Húsvét után igazán nem akarok ünneprontó lenni, de úgy tűnik, hogy a Béke Fejedelme most már hivatalosan is túl erőszakos személyiség a Facebook számára. A Steubenville-i Ferences Egyetem arról számolt be, hogy a Facebook visszadobta az egyik online evangelizációs kurzust reklámozó hirdetésüket.
A hirdetéskampánynak része volt a XII. századból származó San Damiano keresztet ábrázoló kép is, ami Szent Ferenc révén vált ismerté, akinek a nevezett kereszt alatt jelent meg Krisztus, hogy „Isten házának” javítására szólítsa fel.
A hirdetés visszautasításáról szóló üzenetet, ami szerint a visszautasítás oka, hogy a kép tartalma túl „megdöbbentő, szenzációhajhász vagy erőszakos”, az egyetem közösségi médiumokért felelős vezetőjének címezték. Lassan ott tartunk, hogy keresztényként hálásak lehetünk, ha a trónján ülő Krisztus ábrázolását nem minősítik álhírnek.
Így jelent volna meg az “erőszakos” hirdetés, amit nem engedélyezett a Facebook:
A Facebook mentségére legyen mondva, a kereszt tényleg megdöbbentő és erőszakos, hiszen Jézust letartóztatták, megkorbácsolták, halálra ítélték, saját keresztjét cipeltették Vele, egy fához szögezték és még az oldalát is átdöfték, miközben ártatlan volt.
Persze az egyetemnek igazán elnézhették volna ezt a „baklövést”, hiszen egészen a közelmúltig Jézus kereszthalála és feltámadása civilizációnk legfontosabb eseményének számított a köztudatban, így nem tudhatták, hogy a modernkor egyik legsikeresebb médiavállalkozása túl szenzációhajhásznak minősíti ahhoz, hogy a nyilvánosság elé engedje.
A komikusból népszerű politikai kommentátorrá avanzsált néhai George Carlin találóan jegyezte meg 2005-ben, hogy
„amikor a fasizmus megérkezik Amerikába, nem barna vagy fekete inget és katonai bakancsot visel majd, hanem Nike sportcipőt és smiley-s trikót. Smiley-smiley.”
Jonah Goldberg 2008-ban Liberális fasizmus címmel megjelent bestsellerének címlapjára is igen találóan került egy Hitler-bajszos smiley.
A cenzúrának ez az új, drasztikus formája, komoly változást jelent, hiszen a Facebook 2016-ben még kiállt a szabad véleménynyilvánítás mellett. Andrew Bosworth, a Facebook egyik ügyvezetője, az alábbi körlevelet küldte ki a cég alkalmazottainak:
„Előfordulhat, hogy valakinek az életébe kerül, ha verbális zaklatással találkozik. Előfordulhat, hogy valaki egy olyan terrorista támadásban hal meg, amit a mi eszközeink segítségével szerveztek. Mi akkor is összekapcsolunk embereket. Az a meztelen igazság, hogy mi annyira hiszünk az emberek összekapcsolásában, hogy minél több ember minél gyakoribb összekapcsolása de facto jó.”
Vagyis a szabadságot akkor is meg kell védeni, ha az kockázatokkal jár. A szabadságot nem adják ingyen, de megéri vállalni érte felelősséget.
Vagyis a szabadságot akkor is meg kell védeni, ha az kockázatokkal jár. A szabadságot nem adják ingyen, de megéri vállalni érte felelősséget.
Nagyszerdán Mark Zuckerberg megtagadta ezt a korábbi álláspontot. A Buzzfeednek nyilatkozva elmondta, hogy „ezzel a [memorandummal] a legtöbben nem értenek egyet a Facebooknál, engem is beleértve.”
1798-ban John Adams, az Egyesült Államok második elnöke megjegyezte, hogy az amerikai alkotmányban megfogalmazott szabadságjogok kifejezetten „erkölcsös és vallásos embereknek szólnak… és teljességgel alkalmatlanok bárki más számára.”
A mai fiatal generáció a megfeszített Krisztusra tekintve azt követeli, hogy mosolyogjon. Lehet, hogy Zuckerbergnek mégis igaza van?
A dailywire cikke alapján
0 Megjegyzések