A Bloomberg abban reménykedik, hogy Brüsszel pénzeket von el Kelet-Európától és emiatt megbukik Orbán Viktor.
A lap csupán azt felejti el, hogy Magyarország az uniós pénzeket nem ajándékba kapja és a nagy része visszavándorol a nyugati vállalatokhoz!
A Bloomberg szerint a következő hosszú távú uniós költségvetés szembefordítja egymással a Keletet és a Délt, ám könnyebb mondani, mint megcsinálni, hogy korlátozzák a támogatásokat a szúrós keleti kormányok számára. Utóbbiak az EU nagyvonalúságának haszonélvezői, amióta csak beléptek a szervezetbe, de most alighanem nagy harcra kényszerülnek, miután az EU az európai értékek, azaz a jogállam, a demokrácia és az emberi jogok betartásához igyekszik kötni a segítséget.
Amióta Brüsszel aggódik a nacionalista Magyarország és Lengyelország hozzáállása, valamint a kvóták elutasítása miatt, a Dél nyilvánvaló célpont lett a források újraelosztása számára.
A szerző azt hallotta hivatalos részről mind Budapesten, mind Varsóban, hogy a kohéziós alap nélkül leállna a gazdasági növekedés. A magyarok két éve a GDP nettó 4,5 %-ának megfelelő összeget kaptak támogatás formájában. Ha most elesnek ettől a pénztől, az katasztrofális következménnyel járna a nacionalista vezetés gazdaságpolitikája szempontjából.
Mindkét kormány konzervatív költségvetési politikát folytat, azaz egyik legfőbb céljuk, hogy csökkentsék a külső adósságot, miután nagyobb gazdasági önállóságra törekszenek. Ha nem jutnak elég forráshoz az EU-ból az alááshatja a családok nagyvonalú támogatását, valamint a nacionalista demográfiai célokat is.
Szóval harcolni fognak minden fillérért. Kovács Zoltán arra hivatkozott, hogy itt nem ajándékról van szó. Az szerinte ellentételezésnek számít, mivel a magyar cégek hátrányos helyzete ellenére megnyitották a piacot a nyugati vetélytársak előtt. Nos, a helyzet az, hogy az EU részéről egyrészt sok értelme nincs pénzzel segíteni a nacionalista pártokat, hogy azok abból a saját szavazóiknak juttassanak, és ily módon erősítsék meg befolyásukat a sajtóban és az igazságszolgáltatásban.
Másfelől az alapok megvágása nyíltan ellenséges lépés volna olyan kormányok ellen, amelyek erős tömegtámogatást élveznek. Azon kívül azt is nézni kell, várhatóan miként reagálnak: alighanem extra adót vetnének ki, hogy pótolják a hiányzó összeget, ahogyan azt Orbán Viktor már megtette 2010 után.
Valószínűleg bevetnék a propaganda gépezetet is Brüsszel ellen, és még nehezebb volna velük dűlőre jutni bármilyen kérdésben. Így aligha sikerül megállapodni a költségvetésben a mostani Bizottság alatt. Vagyis jócskán fájhat az uniónak is. Ennélfogva erősíteni kellene a politikai összefogást, de ez az, ami jelenleg nem látszik.
Lomnici Zoltán alkotmányjogász, szinté ebben az ügyben nyilatkozott:
További friss belföldi hírek!
0 Megjegyzések