A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Egyre több magyar gyereket visznek el jogellenesen külföldre! Osztd meg!

Felül kellene vizsgálni a gyermekek külföldre vitelével kapcsolatos szabályozást, mivel az hiányos és bizonytalan, közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.
A növekvő jogellenes gyermekelviteli számok alapján az látszik, hogy az érintett szülők tájékoztatása, illetve a szakértők felkészültsége sem megfelelő  – mondta az InfoRádiónak Murányi Fanni, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala jogi főreferense. Mindezt az ombudsman gyermekjogi tevékenységébe beletartozó beadványok  megerősítették.

Az ombudsman arra mutatott rá a jelentésében, hogy ellentmondásos a jogszabályozási környezet. A nemzetközi sztenderdek nem állnak harmóniában a magyar jogszabályokkal, illetve az ombudsman kiemelte, hogy a jogellenes gyermekelvitel esetén rendelkezésre álló határokon átnyúló meditáció Magyarországon nem biztosított.

Murányi Fanni elmondta, hogy a jogellenes gyermekelvitel olyan eset, amikor az egyik szülő a másik szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül viszi el külföldre a gyermeket. Ha a hozzájáruló nyilatkozat nem áll rendelkezésre, akkor azt a gyámhatóság pótolhatja, és akkor egy gyámhatósági eljárásra kerül sor.
Amennyiben egyik nyilatkozat sem áll rendelkezésre, akkor valósul meg a jogellenes gyermekelvitel
„Az ombudsman a jelentésében kezdeményezte a szabályozás teljes felülvizsgálatát, valamint arra hívta fel a figyelmet, hogy szükséges lenne az aktuális információk terjesztése érdekében egy szakmai protokoll. Illetve arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyámhatóságoknak feladata a figyelemfelhívó tájékoztatás az eljárások során” – mondta.

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala jogi főreferense hozzátette, természetesen nem a rövid tartalmú, nyaralás céljából történő külföldi utazások esetében lehet a jogellenes gyermekelvitelről beszélni, hanem hosszabb ideig tartóknál, illetve akkor, amikor visszatartják a gyerek hazakerülését.

Forrás: infostart.hu

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések