Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

A szlovén kormány egyszázalékos béremelést kínál a közszférában dolgozóknak

Egyszázalékos béremelést kínál a szakszervezeteknek a szlovén kormány, hogy elkerülje a további konfliktusokat és sztrájkokat a közszférában - közölte a csütörtöki kormányülést követően Boris Koprivnikar közigazgatási miniszter.
Kiemelte: a kormánytól felhatalmazást kapott, hogy a tárgyalásokat már a következő héten megkezdje, azzal a feltétellel, hogy a szakszervezetek beleegyeznek a bérezési rendszer hatékonyságának növelésébe és a fizetési fokozatokban történő előlépés lassításába egyes hivatásoknál. 

Az egyszázalékos béremelés 35 millió eurót többletterhet róna az állami költségvetésre, ami a kormány szerint elfogadható - hangsúlyozta. 

A szakszervezetek többség viszont átlagban 8 százalékos béremelést követel, amelyet Miro Cerar szlovén kormányfő a héten túlzónak nevezett. Mint mondta, a béremelési követelések veszélyeztetik a közalkalmazotti szféra bérrendszerét, és hátrányos következményekkel járnak az állami költségvetés stabilitására.

Ezen a héten három sztrájkot is tartottak. Hétfőn úgynevezett puha sztrájkot folytattak a rendőrök, kedden az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók szüntették be két órára a munkát, szerdán pedig az oktatásban és tudományos területen dolgozók demonstráltak. Utóbbiban 37 ezren vettek részt, és országszerte ezer általános és középiskolában nem volt tanítás.

A közszférában dolgozók szakszervezetei a sztrájkhullámmal - amely a múlt hónapban figyelmeztető sztrájkkal, 30 ezer ember részvételével kezdődött - az alsóbb fizetési osztályokba sorolt közalkalmazottak bérének erőteljes növelését követelik. Jelezték, hogy ötödik éve nőtt a bruttó hazai termék (GDP), de a 2012-ben, a gazdasági válság miatt hozott, a közalkalmazottakat sújtó bérkorlátozások még mindig érvényben vannak.

Az országos statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint Szlovéniában tavaly az átlagfizetés bruttó 1626,95 euró (valamivel több mint 510 ezer forint) volt, avagy nettó 1062 euró (333 ezer forint). A nettó fizetések nominálértéke 2,7 százalékkal, reálértéke pedig 1,3 százalékkal nőtt tavaly. 

A magánszférában a nettó fizetések átlagban 300 euróval alacsonyabbak, mint a közszférában és az állami tulajdonban lévő vállalatoknál. A munkaviszonyban lévők kétharmada ugyanakkor a nemzeti átlagfizetés alatt keres Szlovéniában.

MTI

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések