Hepatitis B fertőzés nyomaira bukkantak egy 1980-ban exhumált kisfiú holttestében, akiről eddig úgy hitték, himlő végzett vele.
Az 1500-as évek közepén elhunyt kisfiú múmiájának 450 éves DNS-ét vizsgálva a hepatitis B vírus eddigi legkorábbi nyomaira bukkanhattak. A kutatók eddig úgy hitték, himlő okozta a fiú halálát, mert a végtagjait súlyos bőrkiütések fedték. A himlőre más jel nem utalt, viszont a hepatitis B amellett, hogy májzsugort és májrákot okozhat, ilyen fiatal gyerekeknél súlyos bőrkiütést is eredményezhet - írja a HVG.
A gyerek valószínűleg az olasz nemességhez tartozott, hiszen akkoriban ez a réteg bebalzsamoztatva temette el a holttesteket. A múmiát a nápolyi San Domenico Maggiore-templomban találták meg.
A kutatók elemzései szerint a 450 éves vírus nagyon hasonlít egy mai modern változathoz, ami azt jelentheti, hogy a vírus a fél évezred alatt nagyon keveset változott, vagyis több ezer vagy akár tízezer évvel ezelőtt is jelen lehetett már a betegség, ennyi idő alatt pedig alkalmazkodott az emberiséghez.
0 Megjegyzések