Meglepő közvéleménykutatási adatok láttak napvilágot Németországban. E-szerint a német közvélemény inkább Oroszország felé fordul az Egyesült Államok helyett.
A Körber Alapítvány – ahol a napokban Sigmar Gabriel külügyminiszter követelte a német külpolitika rugalmas elszakadását az amerikairól – friss felmérésének meghökkentő adatai kerültek nyilvánosságra.
A megkérdezettek többsége ugyanis azt akarja, hogy a német külpolitika inkább Franciaországra, Oroszországra és Kínára irányuljon, mintsem az USA felé.
2014 óta rendel meg rendszeresen reprezentatív felmérést a Körber Alapítvány annak érdekében, hogy meg lehessen tudni, milyen igényeket támaszt a német lakosság az ország külpolitikájával szemben.
Mint kiderült a legfrissebb közvéleménykutatásból, a megkérdezettek valóban „több külpolitikai aktivitást” akarnak Berlintől, mint azt a legutóbbi müncheni biztonságpolitikai konferencián azt Joachim Gauck akkori szövetségi elnök és a hadseregben a régi német katonadalok kottájának a tartását is szigorúan megtiltó Ursula von der Leyen védelmi miniszterasszony szorgalmazta, csak nem éppen azon irányba, mint amit ezen, transzatlanti szerelemtől égő bábok akartak, természetesen Amerikára gondolva.
A megkérdezetteknek igennel vagy nemmel kellett válaszolniuk, hogy szerintük fontosak-e egyes országokkal a külpolitikai kapcsolatok.
A tavalyi felméréshez képest a Körber Alapítvány is meglepve tapasztalta a földrengésszerű változást. Arra a kérdésre, hogy Németországnak jelenleg mely ország a legfontosabb szövetségese,a megkérdezettek 63 százaléka Franciaországot nevezte meg elsőként, míg az USA-t csak 42 százalék említette. A harmadik helyre Oroszország került. De ez mind semmi ahhoz képest, mint amilyen válaszok arra érkeztek, hogy a német külpolitikának „mely országokkal kellene a jövőben erősebben együttműködnie”. Itt is Franciaország vezetett, mégpedig 90 százalékkal. De utána Oroszország következett 78 százalékkal, vagyis az az ország, amely a neokonok szerint holnap szét akarja atomozni Európát, öt perc múlva a Baltikumot lerohanni, és amely a NATO fő ellensége.
A felmérés következő, „felháborító” eredménye: a harmadik helyen Kína áll, 69 %-kal. Majd jön Nagy-Britannia 61 és az USA 56 százalékkal. Melyre vonatkozó RT kommentár szó szerint: „Ha ezen eredményeket az eurázsiai térségben való kontinentális integráció és a háború utáni korszak külpolitikai realitását jelentő transzatlanti szövetségbe történő integráció közötti döntés eredményének tekintjük, akkor az eredmény meglepően egyértelmű”.
A Russia Today ezután nagyon helyesen figyelmeztet arra, hogy a felmérésre válaszolók legtöbbje a nemzetközi politikáról és a globális konfliktusokról való ismereteit csakis saját médiájából ismeri, amely Oroszországot és Kínát a közismert módon mutatja be ellenségként, akkor a felmérés eredményei még feltűnőbbek.
0 Megjegyzések