Rekordmagas az idei ópiumtermelés Afganisztánban, köszönhetően a művelés alá vett földek kiterjesztésének, ami 87 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest – közölte a világszervezet szerdán.
Az ENSZ kábítószer-ellenőrzési és bűnmegelőzési hivatalának (UNODC) Afganisztánról szóló éves jelentése szerint 2017-ben 9000 tonna – a heroin alapanyagául is szolgáló – ópiumot állítottak elő az országban.
Az UNODC ezzel összefüggésben figyelmeztetett, hogy helyi terrorcsoportok fokozott bevételekhez juthatnak és kiterjeszthetik tevékenységüket is, miközben világszerte a drogfogyasztói piacokra magas minőségű és alacsonyabb árú heroin juthat el, nagyobb fogyasztás generálva.
Máktejet, nyers ópiumot nyer éretlen mákgubók bemetszésével egy gazda a kelet-afganisztáni Nangarhar tartomány székvárosa, Dzsalalábád közelében 2017. április 21-én. Afganisztán a világ első számú ópiumtermelő országa. A máktejből kinyert ópiumot narkotikus hatása miatt a gyógyszeripar fájdalomcsillapítóként használja, de az ópium az alapanyaga a heroinnak is (MTI/EPA/Gulamullah Habibi)
Az ENSZ-hivatal tavalyi jelentésében már felhívta a figyelmet arra, hogy a kabuli központi vezetés ellenőrzésének gyengülése számos afganisztáni térségben a máktermesztés felszámolását célzó amerikai erőfeszítések összeomlásához vezethet. Washington a dél-ázsiai ország 2001-es inváziója óta a helyi ópiumtermelés visszafogásán van.
Az idén a tavalyi évhez képest több mint kétszer akkora földterületen, vagyis 750 hektáron semmisítettek meg mákültetvényeket a tartományi kormányzatok. Ugyanakkor az illegálisan termelés alá vett földek száma is rekordértéket ért el. 2016-hoz képest ugyanis 60 százalékkal nagyobb területre, 328 ezer hektárra terjesztették ki a máktermesztést, különösen Afganisztán déli és északkeleti szegleteiben. Sőt, a hektáronkénti átlagtermést is fokozni tudták 15 százalékkal a tavalyi eredményekhez képest. Pénzügyi értelemben az országban összesen előállított, termelői áron számított ópium értéke 50 százalékkal, 1,4 milliárd dollárra növekedett, vagyis a bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékát teszi ki.
0 Megjegyzések