Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

A csonttörés 4 egyértelmű jele: ne hezitálj, irány a baleseti, ha ezeket tapasztalod

Olyan tünetek is felléphetnek, melyeket figyelmen kívül hagyva szövődmények alakulhatnak ki.
A végtagfájdalmak és -sérülések esetén fontos kizárni a csontsérülés lehetőségét. Egy egészséges felnőtt csontjai rugalmasak, nehezebben törnek, ráadásul könnyebben is gyógyulnak, mint idősebb korban, azonban a csontok épségéért felelős növekedési porc sérülékeny.

Csontsérülés gyanúja esetén fontos mindig orvosi segítségért fordulni, mert az idejében fel nem ismert törések később komoly következményekkel járhatnak. Dr. Kiss Gergely, a Medinnorad Diagnosztikai Centrum orvosa adott tájékoztatást a témáról.

Sérülés esetén figyelni kell a végtagot


Csonttörésre hívhatja fel a figyelmet a traumát vagy sérülést követően kialakult fájdalmas duzzanat, az érintett végtag deformitása. A fájdalom mozgatásra, nyomásra jellegzetesen fokozódik. Jellemző a sérült kar vagy láb csökkent funkciója és terhelhetősége. Nyílt törésről akkor van szó, amikor a jelentős mértékben elmozdult, éles csontvég a bőrfelszínt áthasítva kapcsolatba kerül a külvilággal.

A leggyakoribb végtagi törések


Az avulziós törésnél a csonton való tapadás helyén az izom vagy ín kiszakít egy kis darabot a csontállományból. Gyakran előfordul a kézen, a középső ujjperceken és a csípőcsonton. Sok esetben labdasportok kapcsán alakul ki.
A könyöktörés legtöbbször nyújtott karral történő esés következménye, miközben valaki védekező mozdulatként próbálja magát kitámasztani. Trauma hatására a könyökízületet alkotó csontok közül jellemzően a felkarcsont könyökhöz közeli végén alakul ki törés.

Az alkar területén jellemzőek az összetett törések. Ilyenkor az alkart érintő két csont közül az egyik törik, a másik pedig kificamodik. Orvosi néven ezeket Monteggia- és Galeazzi-törésnek hívják. Előbbi az orsócsont, utóbbi a singcsont törésével jár.

Csonttörés baleset nélkül is történhet


A csonttörés konkrét baleset nélkül is kialakulhat. Intenzív megerőltetés, különösen a megerőltető sportolás fáradásos törések, más néven stressz-fraktúrák kialakulásához vezethet. Ezek leggyakrabban a sípcsonton és lábközépcsontokon jelentkeznek. Az ilyen jellegű törésekre jellemző az intenzív fájdalom, mely pihentetésre enyhül.

A csontrendszert érintő traumás eltérések diagnosztikája orvosi indikáció alapján röntgenvizsgálattal történik. A röntgenfelvétel gyors, fájdalommentes, és az esetek döntő többségében biztos diagnózist szolgáltat a csontok állapotára vonatkozóan. A vizsgálaton az érintett csontról az azt határoló két ízülettel együtt kétirányú felvétel készül.

Ha ez alapján a diagnózis biztonsággal nem állítható fel, összehasonlítás céljából az ellenkező oldali, ép végtagról is felvétel készül. Traumás végtagsérülés esetén az ultrahang-vizsgálatnak is jelentősége van, mely az ízületi folyadékgyülemek kimutatására szolgál. 


Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések