Globális háború közeleg? Igen. – így kezdte előadását George Friedman a Brain Bar Budapest idei rendezvényén. A geopolitikai elemző rövid előadásában beszélt a technológia militáris jellegéről, a háború természetéről és a Z generáció túlélési esélyeiről is.
George Friedman a világ egyik legelismertebb hírszerzési szakértője és geopolitikai elemzője. Olyan fontos világtörténelmi eseményeket jelzett már előre, mint az eurózóna válsága, az ukrajnai konfliktus, vagy az Egyesült Államok fegyverszünete Iránnal.
Kizárólag a hidegháborús fejlesztéseknek köszönhetjük a telefonokban dolgozó mikro chipet, digitális kamerát, GPS technológiát, és magát a mobiltelefont is. „Semmi sincs az okostelefonotokban, amit ne a háborúra fejlesztettek volna ki.” – mondta Friedman.
Az eszközök célját azóta ugyan szentesítették a Szilícium völgy prófétái, ez azonban szerinte nem változtat a technológiát kifejlesztő ideán, ami a gyilkolás. A modern élet minden eleme a hidegháború utáni világ alapjaira épül. Friedman szerint tanulságos, hogy a második világháborút technokraták nyerték meg. Így aztán mai világunkat az ezekből a technokratákból létrejött szakértői kör irányítja.
A kreativitás illúziójában
„A nemzetközi politika intézményein keresztül körbevesszük magunkat ezekkel a szakemberekkel” – állítja a hírszerzési szakértő, hozzátéve: a háború ilyen módon a mai napig szorosan jelen van az életünkben. A műholdak, rádiók, chipek segítségével megnyert globális konfliktus a technológia szentségéhez vezetett szerinte, ami pedig idővel eljutott a nagy tömegekhez is.
„Az olyan emberek, mint Steve Jobs, Bills Gates vagy Mark Zuckerberg nem találtak fel az ég világon semmit. Csupán összerakták ezeket a katonai fejlesztéseket és marketinget építettek köréjük.” – folytatta Friedman, aki úgy véli, a Szilícium völgy prófétái becsapták a világot és meggazdagodtak azokból a termékekből, melyeknek a valódi feltalálói szegényen mentek nyugdíjba a katonaságtól.
Leszállóág
Globális konfliktusok akkor történnek, amikor bizonyos országok elkezdenek felemelkedni, mások pedig süllyedni. A második világháború idején felemelkedő Németország, Japán és Egyesült Államok átformálta az akkor világ alapjait, amelyet korábban az európai birodalmak határoztak meg. Friedman megítélése szerint ma ugyanilyen folyamatoknak vagyunk a szemtanúi.
A geopolitikai elemző az Egyesült Államok nagyjából stagnáló dominanciája mellett süllyedni látja Oroszországot, Szaúd-Arábiát és Kínát is. Az ázsiai nagyhatalom egyedül termékeinek exportjára támaszkodik – állítja –, az ország belül egyébként nagyon szegény. A nyugati piacok szűkülésével pedig Kína jóléte is csökkenni fog.
Felemelkedőben
Felemelkedő nemzeteknek látja azonban Japánt, Törökországot és Lengyelországot.
„Törökország az egyetlen nemzet, amely egyesíteni tudja az arab világot, ezt már a múltban is láthattuk” – mondja, Lengyelországgal kapcsolatban pedig gyorsan megjegyezte: amennyiben Németország és az Egyesült Államok közötti gazdasági kapcsolatok sérülnek, a térségben kialakuló vákuumot – ideértve Oroszország csökkenő befolyását –, méretének és adottságainak köszönhetően Lengyelország tölthetné be.
„Ennyi emelkedés és süllyedés mellett” szinte törvényszerű a háborús konfliktus kialakulása – magyarázta a szakember, és rámutatott, hogy az utolsó globális konfliktusra hetven évvel ezelőtt került sor. „Ha azt gondoljátok, hogy le tudjátok élni az életeteket háború és szenvedés nélkül ennek az évszázadnak a végéig, illúzióban éltek.” – józanította ki hallgatóságát.
Ki irányítja az életünket?
Friedman szerint veszélyes az a naivitás és tudatlanság, amely a mostani fiatal generációt jellemzi. Tapasztalatai szerint eddig minden generáció azt hitte, hogy irányítani tudja életének folyását, ma azonban ez már illúzió, az ezredforduló után született generáció sem kerülheti el a háborút.
„A legtöbben közületek csak saját magukkal vannak elfoglalva. Azt hiszitek, hogy ti irányítjátok az életet, amikor például az iPhonotokat használjátok. Közben az egy fegyver, még akkor is, ha nem tudtok róla.” – mondta a hírszerzési szakértő, aki mindenkinek azt javasolja, hogy kezdjen el felkészülni egy globáliskonfliktusra.
0 Megjegyzések