Fékezhetetlenül növekszik a veszélyes adósság, miközben lassul a gazdaság növekedése – emiatt bünteti az egyik nagy hitelminősítő az ázsiai nagyhatalmat.
Leminősítette a kínai szuverén államadósságot a Moody’s Investor Service. A világ egyik legnagyobb hitelminősítője Aa3-ról egy fokozottal A1-re csökkentette vissza a minősítést. Ilyesmire 1989 óta nem volt példa az időközben a világ második legnagyobb gazdaságává előlépett országnál.
A döntést Kína pénzügyi erejének várható romlásával, a gazdaság eladósodottságának várható növekedésével indokolta a Moody’s. A hitelminősítő intézet szerint ahhoz, hogy sikerüljön fenntartani a kínai növekedés ütemét, egyre több állami ösztönzőre lesz szükség. Ám várhatóan ez sem elegendő ahhoz, hogy megakadályozza a vészes eladósodottságot a gazdaság szereplőinél és az állam szintjén is – áll az indoklásban.
A kínai pénzügyminisztérium szerint a hitelminősítő intézet túlbecsülte a gazdaság kockázatait és hibás metodológiát alkalmazott azok mérlegelésére. A minisztérium álláspontja szerint a kínai gazdaság stabil konjunkturális helyzet közepette viszonylag nagy növekedés ütemet ér majd el az elkövetkező években is, az eladósodás kockázata pedig a tavalyihoz mérten nem fog lényegesen változni 2018 és 2020 között sem.
A kínai bruttó hazai termék (GDP) az első negyedévben az elemzői várakozásokra rácáfolva 6,9 százalékkal növekedett, szakértők az év hátralévő részében azonban ennél valamivel gyengébb GDP-növekedést várnak. Tavaly 6,7 százalékkal nőtt a kínai GDP, a kormány idei előirányzata pedig 6,5 százalék. A tavalyi növekedés 26 éve a legalacsonyabb volt Kínában. A növekedés 2007-ben még 14,2 százalék volt.
A kínai gazdaság lassulásáról és a növekedést övező kockázatokról a magyar kormány igyekszik nem tudomást venni: egy hete Orbán Viktor Pekingben, az Egy övezet, egy út konferencián arról beszélt, hogy a gazdaság húzóereje ma már Keleten van, legnagyobb mennyiségben Keleten halmozódik fel pénz, amely „elindul visszafelé, Nyugatra”.
0 Megjegyzések