Bár sok kérdés még mindig megválaszoltalan a szombat délután történt tragédia kapcsán, egyre több részletre derül fény. Az oltóvíztározóba fulladt tízéves gyermek többedmagával játszhatott a Téglagyári úti telephelyen, amikor megtörtént a baj.
– Behajtani csak engedéllyel – figyelmeztet a tábla –, de a telephely bejárata nincs lezárva sorompóval.
Így juthattak be azok a gyerekek is, akikkel a tízéves szolnoki kisfiú is együtt játszott. Bár az őrbódé csak néhány méterre található a bejárathoz közeli tűzivíztározótól, a területen járőröző biztonsági őr már csak arra lett figyelmes, hogy valakik a tároló irányából segítségért kiabálnak. Ekkor szaladt oda, látta, hogy két felnőtt és egy gyermek tartózkodik a két és fél méter mély gödörben, amelyben körülbelül hetven-nyolcvan centiméteres víz áll.
Hívott egy civilben ott tartózkodó biztonsági őrt, aki eredetileg nem ezt a területet őrzi. Nagy Zoltán azonnal a kollégája segítségére sietett.
A férfi még mindig a tragédia hatása alatt áll, azt mondja, nagyon megviselték a történtek.
– Először a férfit húztuk ki, aki a perembe kapaszkodva hajtogatta, hogy nem tud úszni. A nő ekkor már a karjaiban tartotta a tízéves gyermeket. Amikor kimentettük őket is, a kisfiú már nem adott életjeleket – mondja Zoltán. A biztonsági őrök azonnal hívták a mentőket, és megkezdték a gyermek újraélesztését.
Pár perccel később megérkeztek a mentősök is, akik bár hosszú ideig küzdöttek a kisfiúért, életét már nem tudták megmenteni. Egy név nélkül nyiltakozó dolgozó azt is elmondta, az a biztonsági őr, aki először észlelte a bajt, több gyereket is látott elfutni. Ezért valószínűsíthető, hogy először a gyerekek voltak ott, majd ők szólhattak a felnőtteknek, amikor a kisfiú a vízbe esett. Ezért lehetett hosszú ideig a vízben a gyermek, és ezért nem tudták már megmenteni az életét.
Csak akkor kötelező körbekeríteni az oltóvíztározót, ha nincs a terület körül kerítés – tudta meg honlapunk.
– Építészeti szempontból ezek az oltóvíztározók a „kerti tó” kategóriába tartoznak, mely kerti tavakat 50 köbméter felett kell engedélyeztetni, és minimum 30 köbméteres vízmennyiség számít tűzvédelmi szempontból tűzivíztárolónak – mondta el lapunknak Nagy Gábor építész.
– Tüzivíztárolókat ott kötelező építeni, ahol nincs vezetékes utcai tűzivízhálózat és tűzcsap 100 méteren belül. Ezek jellemzően külterületi ingatlanok. Nyílt vízfelület esetén a jogszabály megengedőbb, így elegendő 200 méteres körzetében megfelelő mennyiségű oltóvizet tárolni. Létezik teljesen zárt tároló is. Van olyan is, amelyik betonból készült és teljesen fedett, illetve műanyag zárt és flexibilis tartályok is léteznek, de ezek jóval költségesebbek.
– Mivel egy-egy tűzszakaszhoz nem ritka a 100 köbméteres tárolókapacitás, ezért ezek költséges beruházásnak számítanak. A legtöbb telephelyen ezért az olcsóbb, teljesen nyitott, tószerű tározót használják. Ezeknek a körbekerítésére konkrét építési szabály nem vonatkozik, viszont az az általános jogszabály igen, hogy ha olyan objektum található egy adott területen amely bármilyen szempontból veszélyt jelent, azt biztonságossá, illetéktelennek hozzáférhetetlenné kell tenni.
– Például, ha már a terület maga le van zárva, körbe van kerítve, nem kötelező elkeríteni a tavat, tározót. De ha nincs, akkor magát a tavat, vagy oltóvíztározót kell lekeríteni, biztonságossá tenni, ám zárt telepen is legalább a kitermelt földből célszerű rézsűt készíteni, további biztonsági elem lehet a belső oldalon használt gumikerékből készített rézsűlépcső, illetve oldalsó kapaszkodó, ha már egyszer valaki véletlenül belecsúszik, ki tudjon jutni, mert a vizes tófólia elég csúszós tud lenni.
– Ez ismereteim szerint a terület tulajdonosának a felelőssége – tette hozzá az építész. A tragédia körülményeit a Szolnoki Rendőrkapitányság vizsgálja.
Egy hónapon belül már a második ilyen szerencsétlen tragédia
Április elején egy három- és egy ötéves kisfiú fulladt bele a Heves megyei Nagyfügeden egy mezőgazdasági vállalkozás területén álló oltóvíztározóba. Kétéves testvérük később a kórházban vesztette életét. A nagyszülők elmondása szerint a három gyermek akkor szökött át a szomszédos gazdasági épület hátsó részéhez, amikor ők a házban tartózkodtak. Valószínüleg a magukkal vitt műanyag dömpert akarták megtölteni vízzel, amikor a tragédia bekövetkezett.
Forrás: szoljon.hu
0 Megjegyzések