Nyilvánosságra kellene hoznia az Európai Bizottságnak Ursula von der Leyen Európai Bizottság elnök és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla közötti sms-eket, miután az Európai Törvényszék a Pfizergate-ként elhíresült ügyben az Európai Bizottság ellen ítélt. Az Európai Bizottság ugyanakkor még fellebezhet az ügyben az Európai Bíróságon.
Május 14-én, szerdán reggel hozta nyilvánosságra az ítéletét az Európai Unió Bírósága a Pfizergate-ként elhíresült ügyben, miután a New York Times beperelte az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot, amiért a bizottság elutasította a lap azon kérelmét, hogy hozzák nyilvánosságra von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla közötti üzenetváltásokat, amiket a vakcinabeszerzésről szóló tárgyalások alatti időszakban küldtek egymásnak.
A BÍRÓSÁG VÉGÜL A NEW YORK TIMESNAK ADVA IGAZAT ÉRVÉNYTELENÍTETTE AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG AZON DÖNTÉSÉT, AMIBEN ELUTASÍTOTTÁK A LAP KÉRELMÉT.
Ezenkívül a perköltségek kifizetését is az Európai Bizottság terheli.
A bíróság az ítéletében az uniós dokumentumokhoz való hozzáférésről szóló rendeletre hivatkozott, mondván, annak a célja, hogy az intézmények birtokában lévő dokumentumokhoz a nyilvánosság hozzáférhessen. Az ítéletet részletező sajtóközleményben úgy fogalmaznak,
Így általános szabályként az intézmények valamennyi dokumentumát hozzáférhetővé kell tenni a nyilvánosság számára. Ugyanakkor, ha valamely intézmény a hozzáférés iránti kérelemre válaszul azt állítja, hogy a dokumentum nem létezik, az ezen állítás hitelességéhez fűződő vélelemnek megfelelően vélelmezni kell a dokumentum nemlétezését. Ez a vélelem azonban megdönthető a kérelmező által benyújtott releváns és egybehangzó bizonyítékok alapján
– olvasható a sajtóközleményben.
Ez azt jelenti, hogy az Európai Bizottságnak ki kell adnia a lapnak a von der Leyen és Bourla közötti üzenetváltásokat, amelyek a vakcinabeszerzés idején születtek. Valamint ez a döntés szintén precedenst teremthet más hasonló ügyekben.
Az Európai Bizottság a tárgyalás alatt egyáltalán nem kommentálta ügyet, mondván, megvárja az ítéletet. Az ítélet ellen a bizottság még fellebbezhet, hiszen elsőfokon az Európai Törvényszék ítélkezett, így amennyiben él ezzel a lehetőséggel a von der Leyen vezette uniós intézmény, akkor másodfokon az Európai Bíróság fog dönteni az ügyben.
(Index)
0 Megjegyzések