A gyakorlat feltételezése szerint Szolnok, Rákóczifalva, Rákócziújfalu, Újszász, Zagyvarékas és Szászberek ivóvízellátását is veszélyeztette az a baleset, ami Szolnokon, a vasúti Tisza-hídon történt, április 26-án reggel.
A beállított szituáció azt modellezte, hogy egy vasúti tartálykocsi balesete miatt nagy mennyiségű gázolaj került a környezetbe, ez erőteljesen szennyezte a folyót, az érintett területet, és veszélyt jelentett a szolnoki felszíni vízmű vízkivételre is – mesélte S. Tóth Anikó, a megyei katasztrófavédelem szóvivője.
Ezért Szolnok Járás Helyi Védelmi Bizottsága, valamint a társzervek bevonásával azonnal intézkedni kezdett. Egyebek között a szennyeződés mértékének megállapításáról és csökkentéséről, a vízkorlátozás bevezetéséről és a balesetben érintet vasúti szerelvény elszállításáról is gondoskodni kellett (a vasúttársaság bevonásával). A mentesítési munkák időtartama alatt a vízszolgáltatás a szolnoki tartalék-vízbázisból történt, az erre való átállás is a gyakorlat része volt, csakúgy mint az emberek tájékoztatása.
A kritikus infrastruktúra, a katasztrófavédelem szótárában, egyebek mellett az a szolgáltatás, amely az emberek nagy létszámát érinti, és amelynek zavara komoly gondot okozhat a mindennapi életben, életveszélyt, vagy károkat idézhet elő.
Az április 26-i gyakorlatban részt vett a Víz és Csatornaművek Zrt., a Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya, a Szolnok Járás Helyi Védelmi Bizottság és Katasztrófavédelmi Munkacsoportja, valamint Megyei Védelmi Bizottság Operatív Törzse. A gyakorlat több helyszínen zajlott, a hivatásos és civil résztvevők közösen dolgoztak azon, hogy a feltételezett kár elhárításában összehangoltan vegyenek részt, és mihamarabb visszaállítsák a hétköznapi rendet. Ez sikerült is, a gyakorlat megfelelt az elvárásoknak.
Forrás: szoljon.hu
0 Megjegyzések