Tavaly a fiú utóneveknél magasan a Bence nyert (1800), megelőzve a Mátét (1321) és a Leventét (1280). A lányoknál a Hanna lett a befutó (1669), az Annák (1206) és a Jázminok (866) követik. Kozma Zoltán, Békés megyei klinikai szakpszichológus szerint a név meghatározza sorsunkat, annak jelentése, hangzása hatással lehet tudattalan döntéseinkre, alakítva ezzel jövőnket.
Ha valaki 1954-ben azt mondja, hogy majd jó 60 év múlva a Noel 27 hellyel veri az Istvánt, bizonyára kinevetik. Pedig ez történt. Míg 1955 előtt az István számított a legnépszerűbb fiú keresztnévnek, addig 2016-ra a 35. helyre csúszott vissza, a Noel pedig már a nyolcadik. Ha az 1955 előtti utónévadást végigböngésszük, csak hagyományos nevekkel találkozunk, az Istvánt a József, László, János, Ferenc, Sándor, Lajos, Imre, György követi. A lányoknál Mária, Erzsébet, Ilona, Margit, Anna, Katalin, Éva, Julianna, Irén volt a sorrend. Most a Zoé már ötödik, a Léna tizedik.
1955-höz képest előre-, 2017-hez viszonyítva visszaugorva az időben, 1975–84 között a fiúknál a Zoltán vezetett a Gábor és a László, a lányoknál az Andrea a Krisztina és Katalin előtt. 1995–1999 között Dávid, Bence, Dániel, valamint Vivien, Viktória, Alexandra volt a sorrend. Érdekes, hogy 2010-ben ugyanaz a három utónév található az első három helyen a fiúknál és a lányoknál is, mint 2017-ben, csak más sorrendben. Régebben a fiú újszülött az édesapja, a lány az édesanyja keresztneve után kapta az utónevét, ma már nem ez a jellemző.
Amikor megszületik a kisbaba, még a kórházban felveszik a jegyzőkönyvet, amely tartalmazza az újszülött nevét és a szülei adatait. A Magyar Utónévkönyvben és a Kisebbségi Utónévjegyzékben szereplő keresztnevekből választhatnak a szülők. Ha olyan nevet szeretnének a kisbabának adni, mely nem szerepel az említett helyeken, akkor kérvényt kell benyújtani az anyakönyvvezetőhöz. A név bejegyzésére akkor van lehetőség, ha az MTA Nyelvtudományi Intézete javasolja.
– Nevünket szüleinktől kapjuk, akik az egyik legfontosabb döntést hozzák meg velünk kapcsolatban, ami aztán életünk során végigkísér bennünket – hangsúlyozta Kozma Zoltán. – A névválasztásban vágyak és üzenetek fogalmazódnak meg, amelyek mostanában leginkább a „légy különleges és egyedi!” felszólítás formájában fogalmazhatók meg. A ritka nevek alkalmasak arra, hogy felfigyeljenek annak viselőjére, ami a szülőknek a céljai között is szerepel. Konkrétan a szülő vágya az lehet, hogy gyermeke kitűnjön az adott közösségből, ami önmaguk esetleges kielégítetlen vágyával hozható összefüggésbe.
Kozma Zoltán kiemelte, a szülők nevének továbbadása utal a szülői értékek és tulajdonságok átörökítésére. Ebben az esetben a szülő vágya és üzenete, „a légy olyan, mint én!” felszólításként értelmezhető, ami megszokott, konzervatívabb névválasztásra utal.
– A név meghatározza sorsunkat, annak jelentése, hangzása hatással lehet tudattalan döntéseinkre, alakítva ezzel jövőnket – magyarázta a klinikai szakpszichológus. – A sorsüzenetek felülírhatók, és önálló gondolatok mentén meghatározható önmagunk autonóm sorsának az alakulása. A névhez kötődő érzelmek, gondolatok mélyen beépülnek a személyiségünkbe, de mégiscsak egy adat rólunk, amit a szüleinktől kaptunk, annak értelmezése feldolgozható, és akár pozitív irányba terelhető.
Szuovilláról is mesélt az apuka
Különleges nevet visel dr. Bereczky Zsolt békéscsabai háziorvos leánya, Szuovilla. Hogy Szuovilla minek alapján kapta a nevét, azt is elmesélte a doktor úr.
– A Föld–Nap távolságát Hell Miksa és Sajnovics János mérte meg a 18. században messze északon, Vardőben – magyarázta dr. Bereczky Zsolt. – Sajnovics János írta: „A lappok úgy beszélnek, mint mi, egy tőről fakadt édestestvéreink.” Én is elzarándokoltam ide, a Jeges-tenger partjára, minél északabbra mentünk, annál inkább változott a növényzet. A vörös fenyőket a nyírfák, majd különleges növények – amiket ott virágoknak neveznek – követték. A finnek suovillának, a lappok szuovillának nevezték. Akadémiai engedéllyel ezért kapta a lányom a Szuovilla nevet.
Dr. Bereczky Zsolt többi gyermeke is különlegesen szép, történelmi keresztneveket visel: Bíborka Réka, Zsolt Botond, Bod Farkas.
Forrás: beol.hu
0 Megjegyzések