Lehet-e büntetni kameravideók alapján vagy sem? Erről szól a vita most Budapesten. Több önkormányzat is tízezres bírságokat postáz naponta, ha a térfigyelők azt rögzítik, hogy a sofőrök tilosban kanyarodnak. A főpolgármester szerint ez pénzbehajtás és szabálytalan, és ugyanezt mondja a rendőrség is. Az M1 Ma Reggel című műsorában a közlekedési szakjogász is megosztotta véleményét.
Azok alapján a kamerák alapján, melyeket a közterület helyezett ki, nem lehet objektív felelősséget megállapítani, ellentétben a Véda kamerákkal – húzta alá Borbély Zoltán.
Hogy kevesebb halott legyen az utakon
A közlekedési szakjogász kitért az objektív felelősség elvi hátterére, mely mögött lényegében az áll, hogy a halálos balesetek számát csökkentsék. Felidézte, hogy 1992 volt a magyar közlekedés fekete éve, mikor sok ezren haltak meg az utakon. Az objektív felelősség bevezetése előtt a gyorshajtó azt mondhatta, hogy „nem én vezettem”, illetve: „nem vagyok köteles hozzátartozómra terhelő vallomást tenni. Ezért gyakorlatilag kijöttek a bírságok, de nem nagyon lehetett behajtani” – tette hozzá a jogász.
„A 2000-es évek közepén jött be az objektív felelősség, mely azt mondta: az üzemben tartó akkor felel, ha nem jelöli meg, hogy ki vezetett. Akkor mentesülhetett, ha ellopták vagy bizonyította, már nem az övé a jármű. És erre a halálos balesetek száma drasztikusan csökkent” – fejtette ki Borbély Zoltán.
Vannak bizonyos szabályszegések, melyek annyira veszélyesek, hogy feláldozunk bizonyos alapjogokat, például a képmáshoz való jogunkat érte. Az alkotmánybíróság 2009-ben kimondta, ezek a jogok korlátozhatóak, hogy ne haljanak meg olyan sokan az utakon.
Be kell-e fizetni?
Jogszabályi rendezés nélkül ezeket a bírságokat visszakövetelni nehézkes. Abban az esetben van esély, ha kizárólag a felvétel a bizonyíték – mondta el kérdésre válaszolva a szakjogász. A legfontosabb, hogy valami jogi rendezés nem ártana – tette hozzá.
„Az igazságszolgáltatás részeként nem mondhatom, hogy valaki ne fizesse be a bírságot, de azt mondhatom, hogy ezeket a büntetéseket egyénesíteni kell és egyénre szabottan kell kiszabni, mert az ítélőgép az nem jó megoldás. És nem is biztos, hogy humánus, igazságos és emberséges” – fogalmazott - írja a hirado.hu.
0 Megjegyzések