2017. március 2-án Dr. Szabó Tünde államtitkár asszony Kaposváron tartott nyitóelőadást a Sportiskolák Országos Szövetségének Sportszakmai Konferenciáján, melynek témája „A sportiskolai rendszer működése az élsport tükrében” volt.
A hazai utánpótlássport aktuális kérdéseivel foglalkozó szakmai fórumon kiemelte, hogy az utánpótlás-nevelés az élősport területek közül az egyik legfontosabb terület, amelynek lényege, hogy a fiatal és tehetséges sportolóknak lehetőséget biztosítson arra, hogy eljussanak a versenysportig és az élsportig, a versenysportból kieső fiatalokat pedig állandó sportolási lehetőségek felé irányítsa. A Sportiskolai Program egy speciális utánpótlás-nevelési rendszer, ahol a közoktatási intézmény a kb. 6-20 éves korig terjedő időszakban a sportkarrier építésének lehetőségeit igyekszik összeegyeztetni és összehangolni a tanulók tankötelezettségből fakadó kötelezettségeikkel, amely megfelelő kiválasztási bázist nyújt a Héraklész és a Sport XXI. Programokhoz.
A köznevelési intézmények és az egyesületek utánpótlás-nevelő munkájának összehangolása érdekében elengedhetetlenül szükséges a sportági igények feltérképezése és a jelenleg működő iskolák és klubok között meglévő együttműködések hatékonyabbá tétele. Az utánpótlás-nevelés területén továbbra is fenn kell tartani a központosított programok rendszerét, amit össze kell hangolni a kiemelt sportágak finanszírozási rendszerével.
Az elmúlt években soha nem látott fejlesztések indulnak el az utánpótlássportot támogató valamennyi területen, így a Sportlétesítmény-Fejlesztési Stratégia, valamint a Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program mind azt a célt szolgálják, hogy hozzájáruljon a megfelelő számú és színvonalú létesítményekben a sportolási, valamint sportrendezvények helyszínének biztosítását.
A látvány-csapatsportágak tekintetében az egyik leglényegesebb intézkedés volt a TAO bevezetése, amelynek keretében közvetlen támogatási források biztosítják a felkészítést, a versenyeztetést, az utánpótlás-nevelés támogatását a hosszú távú fejlődés megalapozásaként a sportcélú ingatlanok fejlesztése, felújítása és finanszírozhatósága érdekében. Az utánpótlás-nevelés színvonalának emeléséhez, valamint az utánpótlás edzők kiszámítható és tervezhető támogatási rendszerével bevezetésre kerül az Utánpótlás Edző Program, amelynek keretében 350-nél több szakember részesülhet kiegészítő juttatásban.
Fotó: Mágó Armand
0 Megjegyzések