Ökumenikus ünnepi istentisztelettel vette kezdetét a békéscsabai városi ünnepség, mely műsorral, megemlékezéssel és díjátadóval folytatódott.
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emlékére rendezett békéscsabai városi ünnepség eseményeit Marti Miklós református lelkész által celebrált ökumenikus ünnepi istentisztelettel nyitotta, majd a Körösparti Vasutas Koncert fúvószenekar térzenéjét követően városvezetők, pártok és civil szervezetek képviselői koszorúzták meg Kossuth Lajos szobrát.
Az ünnepi műsor része volt továbbá a Kossuth térről a Szent István tér felvonulási útján haladó díszmenet, amely a hagyományőrző honvédekből, néptáncosokból és lovasokból állt. A menetet Szarvas Péter polgármester beszéde követte.
Szarvas Péter emlékeztette a jelenlévőket, hogy a magyar forradalom az akkori forradalmi hullám részeként egyedüliként jutott el a sikeres katonai ellenállásig. És bár a császári udvar leverte a forradalmat – folytatta –, az 1848 előtti állapotokat mégsem tudta visszaállítani, az ország megindulhatott a polgári fejlődés útján. Magyarország teljes körű függetlenségének a kivívásáért a korszak kiemelkedő közéleti személyiségei küzdöttek, akik számára a nemzet, az ország és Békéscsaba sorsa volt fontos, ahogyan most nekünk is.
– A nép akkor válik nemzetté – folytatta a polgármester –, ha képes arra, hogy összefogjon és egyet akarjon. Ha a nehéz pillanatokban képesek vagyunk félretenni a sérelmeket, nézetkülönbségeket, haragot, akkor képesek vagyunk egy nemzet lenni egy magasztosabb cél eléréséért.
Szarvas Péter felszólította a csabaiakat, álljanak meg egy percre ezen a napon, és örüljenek az ünnepnek, ezzel párhuzamosan emlékezzenek saját sikereikre, céljaik, amelyeket közös munkával elértek, amelyekért a saját életükben harcoltak, mert ezek a sikerek viszik előre az országot is.
A „Békéscsabai Életműdíjat" idén Csendes Ferenc festőművész, valamint Baukó András a békéscsabai labdarúgócsapat egykori gyúrója vehette át a polgármestertől.
A Jókai Színház „Kik szabadon éltek-haltak" című rövid műsorát Czitor Attila állította színpadra, Bartus Gyula, Gulyás Attila, Csomós Lajos, Szabó Lajos, Ragány Misa, Vitéz László közreműködésével.
Kísérőprogramként felállítottak egy hadi tábort a Szent István téren, ahol korhű fegyvereket mutattak be a nagykátai, szegedi és békéscsabai hagyományőrző honvédek, az eszközöket kezükbe is foghatták az érdeklődők.
Forrás: beol.hu
0 Megjegyzések