Hat évvel azután, hogy a földrengés és cunami hatalmas károkat okozott a fukusimai atomerőműben, lassan visszatérhet az élet a környékre. Ez viszont nem biztos, hogy jó ötlet…
A japán kormány azt közölte, március végére sikerül annyira megtisztítani a levegőt, hogy az erőműhöz közeli Iitate nevű településre nyugodtan visszatérhet annak 6000 lakója. Ezzel azonban több probléma is van – írja a Fox News.
A biztonsági kiürítési intézkedés végével egy időben a kormány elzárja a pénzcsapokat: a kitelepített lakosok többé nem kapják meg a kompenzációs összeget, hiszen a hivatalos kommunikáció szerint már hazatérhetnek, nincs szükségük további kártérítésre. A nagyobbik gond viszont az, hogy aktivista csoportok és a szakértők sem értenek egyet azzal, hogy a térség már biztonságos: a radioaktivitás szintje a mérések alapján még mindig túl magas. Ez pedig azt jelentheti, hogy a kormány inkább a lakosok életét kockáztatja, csak hogy ne kelljen több pénzt fizetni a kárpótlásukra.
Fukusima környékét 2011. március 11-én rázta meg egy 9-es erősségű földrengés. A cunami hatására az erőmű hűtőberendezése meghibásodott, három reaktor leolvadt, és kisebb vegyi robbanások is történtek a létesítményben. Emiatt a környék levegőjében nagyon megnőtt a radioaktív sugárzás szintje, a lakosoknak biztonsági okokból menekülniük kellett. Ha viszont most visszaköltöznek, úgy, hogy a térség még veszélyt jelent az egészségükre, az akár halálos betegségek, elsősorban rosszindulatú daganatok kialakulásához vezethet.
Ha érdekesnek találtad a bejegyzés, kérjük oszd meg, hogy másokhoz is eljusson!
0 Megjegyzések