Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Ferencz Orsolya: A magyar űrkutatási program nem ér véget az űrhajó landolásával


Magyarország az űrkutatási programban való részvétellel versenyképes, valós tudást szerezhet a területen – hangsúlyozta a HUNOR-program vezetője, aki arról is beszélt, milyen feladatok várnak Kapu Tiborra, miután visszatért a Földre.

A Bold Truth About Hungary című, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár által készített podcast csütörtökön közzétett adásában Ferencz Orsolya kiemelte, hogy nagy befektetési potenciállal rendelkezik az űrkutatás, az Európai Unió versenyképességi jelentése, az úgynevezett Draghi-jelentés számos helyen említi. Thierry Breton, aki az előző ciklusban a területért is felelős uniós biztos volt, hangsúlyozta azt, hogy nagyságrendekkel többet kell költenie az Európai Uniónak a teljes GDP-jéből, költségvetéséből a világűr kutatására – mutatott rá a miniszteri biztos.

Több tudományágat érintenek a kísérletek

A HUNOR-program vezetője felidézte, hogy 2018 óta a Külgazdasági és Külügyminisztérium vezetésével a magyar kormány ötször többet fizet be az Európai Űrügynökség (ESA) költségvetésébe, amely az úgynevezett geo-return (földrajzi visszatérítés) elve alapján visszakerül a magyar vállalatokhoz, kutatókhoz, egyetemekhez. Azóta az 50 körüli létszámról 250 fölé nőtt a regisztrált magyar partnerek száma az ESA-ban.

Tíz tudományágat érint az a 25-30 kísérlet, amelyekben a HUNOR is részt vesz, ebből 25-öt Kapu Tibor űrhajós végez el a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) – hívta fel a figyelmet.

AZ ŰRÁLLOMÁSON TÖBBEK KÖZT AZT VIZSGÁLJÁK, HOGYAN KÁROSÍTJA A KOZMIKUS SUGÁRZÁS AZ ÉLŐLÉNYEK ÖRÖKÍTŐANYAGÁT, ÉS MILYEN JAVÍTÓ MECHANIZMUSOKKAL LEHETNE VÉDEKEZNI EZ ELLEN. A CÉL AZ EMBERI ŰRUTAZÁS JÖVŐJÉNEK BIZTONSÁGOSABBÁ TÉTELE

– tette hozzá. Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos szerint Peggy Whitson parancsnok is elismerte, hogy fantasztikus dolgokat csinál a magyar űrhajós, aki sokat dolgozik, szigorú munkabeosztás szerint. Miután Kapu Tibor visszatér az űrből, pár hétig regenerálódnia kell, és majd utána indul el a munka: számítanak rá mint kutatóra és mérnökre.

Sok kísérlet csak a visszatérés után indul el, az adatok értékelése a kísérletgazdák feladata lesz elsődlegesen. A program nem ér véget akkor, amikor az űrhajó landol, hanem minimum 2026 végéig tart

– magyarázta a miniszteri biztos.

Szólt arról is, hogy a magyar űrstratégiával összhangban létrehozták a UniSpace programot, amelyben most már angol nyelven zajlik a képzés. Ez egy szakirányú továbbképzés, amelynek keretében a természettudomány, a mérnöki ismeretek és a társadalomtudományok együtteséről kap három féléven keresztül a jelentkező áttekintő felkészítést – idézi az MTI. Elmondása szerint a HUNOR-csapat – amely több száz szakemberből áll – egy olyan új kompetenciát épített ki és birtokol, amellyel a kiválogatás-kiképzés piacán versenyképesen tud részt venni. A magyar szakemberek saját kézikönyvet hoztak létre, amely sok mindenben egyezik a nemzetközi sztenderdekkel, de vannak benne újítások, innovációk – hangsúlyozta.

Kapu Tibor magyar űrhajós június 26-án érkezett meg a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol a HUNOR-program több tudományos kísérletét és vizsgálatát végzi el. A magyar űrhajós várhatóan július 14-e után tér majd vissza a Földre.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések