Emmanuel Macron határozottan elutasította Donald Trump augusztus 1-jétől bevezetendő, 30 százalékos vámintézkedését, amely az EU-s exportot sújtja.
A francia elnök szerint ezért most egységes európai fellépésre és határozott ellenlépések előkészítésére van szükség. Macron megerősítette: Franciaország teljes mértékben támogatja az Európai Bizottságot abban, hogy megvédje az uniós gazdasági érdekeket.
- Az Európai Unióból és Mexikóból importált árukra egyaránt 30 százalékos amerikai vámot vet ki augusztus elsejétől Donald Trump amerikai elnök, amit szombaton a közösségimédia-felületén közzétett levelében jelentett be – erről az alábbi cikkünkbenírtunk részletesebben.
- Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint ez súlyosan megzavarná a transzatlanti ellátási láncokat, és mindkét kontinens gazdasági szereplőit hátrányosan érintené.
- Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint Trump bejelentése újabb bizonyítéka annak, hogy a brüsszeli Európai Bizottság alkalmatlan, és hibás tárgyalási stratégiája miatt az európai gazdaság látja kárát ennek. A külügyminiszter szerint ideje lecserélni a jelenlegi uniós döntéshozókat.
Macronnál elrúgta a pöttyöst Trump
Franciaország elnöke, Emmanuel Macron az X-en reagált Donald Trump szombati bejelentésére, és nem meglepő módon az Európai Bizottság elnökével egyetemben Franciaország is határozottan helyteleníti az Egyesült Államokba irányuló uniós exportra augusztus 1-jétől kivetett 30 százalékos vámok bejelentését.
Macron felhívta arra is a figyelmet, hogy az amerikai elnök bejelentése azt követően történt, hogy az Európai Bizottság hetek óta aktívan tárgyal az Egyesült Államokkal egy „szilárd” és „tisztességes” ajánlat alapjairól. A francia elnök szerint az európai egység erejével az Európai Bizottság feladata az, hogy eddiginél határozottabban kiálljon, és érvényesítse az unió érdekeit:
Minden eddiginél fontosabb, hogy a Bizottság határozottan kiálljon az unió elszántsága mellett az európai érdekek védelmében.
Macron szerint ez elsősorban azt jelenti, hogy fel kell gyorsítani a valódi ellenlépések előkészítését, és minden rendelkezésre álló eszközt be kell vetni – akár a gazdasági, akár más típusú nyomásgyakorlást –, ha augusztus 1-jéig nem születik egyezség.
Majd aláhúzta, hogy Franciaország ezért teljes mértékben támogatja az Európai Bizottságot az egyre intenzívebbé váló tárgyalásokban, hogy augusztus 1-jéig sikerüljön olyan megállapodásra jutni, amely kölcsönösen elfogadható, és tükrözi a tiszteletet, amelyet az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak – szoros gazdasági kapcsolataik és közös érdekeik miatt – egymásnak meg kell adniuk.
(Index)
0 Megjegyzések