Donald Trump újabb kijelentései kerültek nyilvánosságra: egy hangfelvétel szerint az amerikai elnök azt mondta, Moszkvát és Pekinget is lebombázta volna, ha Putyin megtámadja Ukrajnát vagy Hszi Csin-ping lerohanja Tajvant. Trump szerint ezek a fenyegetések tartották vissza a két nagyhatalmat.
Donald Trump egy zárt körű adománygyűjtő esten arról beszélt, hogy elnöksége idején nyíltan megfenyegette Vlagyimir Putyint: ha Oroszország megtámadja Ukrajnát, „porig bombázza Moszkvát”. Az erről készült hangfelvételt a CNN-nek is eljuttatták, a részletek pedig a Daily Mailenis megjelentek.
A felvételen az amerikai elnök határozottan állítja: ha ő lett volna hivatalban 2022-ben, Oroszország soha nem indít háborút Ukrajna ellen.
Putyinnak megmondtam: ha bevonulsz Ukrajnába, sz*rrá bombázom Moszkvát. Azt válaszolta, hogy nem hiszi el. Én csak annyit mondtam: de
– idézte fel a történetet. Trump ezután Kína államfőjéről, Hszi Csin-pingről is beszélt, akinek hasonló figyelmeztetést küldött: „Ugyanezt mondtam neki is. Ha bemész Tajvanra, Pekingre csapok le. Azt hitte, őrült vagyok. Azt mondta, Pekinget úgysem tudom lebombázni. Én csak annyit feleltem: nincs más választásom.”
A kijelentések több, kampányeseményen készült hangfelvételen is elhangzanak – ezekhez Josh Dawsey, Tyler Pager és Isaac Arnsdorf újságírók jutottak hozzá, és részleteket közöltek is belőlük 2024 című könyvükben. A Fehér Házat megkeresték a felvétellel kapcsolatban, egyelőre nem reagáltak.
Az elnök a kabinetülés után újságírók előtt élesen bírálta Putyint is, aki szerinte folyamatosan félrevezeti a tárgyalópartnereit az ukrajnai háború lezárásáról. „Rengeteg hazugságot kapunk Putyintól. Ha tudni akarják az igazat: minden kedvessége mögött nincs semmi tartalom” – fogalmazott.
Trump szerint sokkal nehezebbnek bizonyult fegyverszünetet elérni, mint várta. Bár Ukrajna már márciusban belement egy feltétel nélküli tűzszünetbe, Oroszország továbbra is ellenáll. A Kreml folytatja a mindennapos rakéta- és dróntámadásokat, legutóbb egyetlen éjszaka alatt 728 iráni gyártmányú Sahíd drónt, 7 cirkálórakétát és 6 hiperszonikus fegyvert vetettek be Ukrajna ellen.
Volodimir Zelenszkij szerint
az ukrán légvédelem sikeresen hárította el a támadások többségét. „A
célpontok többségét lelőttük. Mobil tűzcsoportjaink is aktívan
dolgoztak. Köszönöm minden katonának a pontos munkát” – mondta Trump.
Reagált a Kreml
A Kreml szerint Donald Trump kijelentése, miszerint elnökségen kívüli időszakában telefonon fenyegette meg Vlagyimir Putyint Moszkva lebombázásával, nem felel meg a valóságnak – legalábbis erről beszélt Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője egy szerdai moszkvai sajtótájékoztatón. Peszkov a TASZSZ kérdésére hangsúlyozta:
Tudomásunk szerint nem voltak ilyen telefonbeszélgetések. Úgy értelmezzük, Trump állítólagos kijelentései arra az időszakra vonatkoznak, amikor még nem volt hivatalban.
A szóvivő hozzátette, hogy érdemes lenne a Fehér Házhoz fordulni a részletekkel kapcsolatban.
A
Kreml hangsúlyozta, hogy a két vezető csak Trump elnöki beiktatása után
kezdett rendszeresen telefonon egyeztetni. Mint fogalmaztak, idén eddig
hat telefonbeszélgetést folytattak, ezek többsége az orosz–amerikai
kapcsolatok normalizálásáról és az ukrán válság rendezéséről szólt.
Vlagyimir Putyin hajthatatlan, Donald Trump csalódott
A múlt héten Donald Trump külön tárgyalt Putyinnal és Zelenszkijjel is. A Kreml közlése szerint Putyin világossá tette: Oroszország nem mond le arról a céljáról, hogy „megszüntesse a háború gyökérokait” – ezalatt Moszkva azt érti, hogy megakadályozzák Ukrajna NATO-csatlakozását, valamint a nyugati katonai jelenlétet a határaik közelében. Trump sürgette Putyint a háború befejezésére, de nem járt sikerrel: „Nem jutottunk előre. Csalódott vagyok, hogy Putyin nem állította le a háborút” – fogalmazott.
Zelenszkijnek ugyanakkor az amerikai elnök
arról beszélt, hogy segíteni szeretné Ukrajnát a légvédelem
megerősítésében. Hétfőn be is jelentette: tíz Patriot légvédelmi
rendszer érkezik Kijevbe, és további védelmi fegyverszállításokra is
számíthat Ukrajna.
Tajvan miatt is éleződik a feszültség Kínával
Trump Hszi Csin-ping elnökkel is beszélt, miután az év elején újabb vámháború robbant ki Washington és Peking között. A két vezető nemrég telefonon egyeztetett, mindketten „pozitívnak” nevezték a beszélgetést – de a háttérben komoly feszültség húzódik.
Kína saját tartományaként tekint Tajvanra, amelyet akár erőszakkal is kész volna visszacsatolni. Tavasszal nagyszabású hadgyakorlatot is tartottak a sziget körül. Tajvan azonban demokratikus önállóságát szeretné megőrizni – az ország új elnöke, Lai Ching-te egyértelműen kijelentette, ellenállnak mindenféle bekebelezési kísérletnek.
Az Egyesült Államok nem kötelezte el magát Tajvan katonai védelme mellett, de régóta támogatja a szigetet mind politikailag, mind fegyverekkel.
(Index)
0 Megjegyzések