Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Zelenszkij szerint a tárgyalásokat tiltó törvény rá nem vonatkozik


Volodimir Zelenszkij ukrán államfő azt állította, hogy az általa aláírt, az Oroszországgal folytatott tárgyalásokat tiltó törvény nem vonatkozik rá személyesen, miután közvetlen találkozóra szólított fel Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Zelenszkij még a héten Törökországban szándékozik utazni, ahol várhatóan először kezdődnek újra közvetlen tárgyalások Oroszország és Ukrajna között azóta, hogy Kijev 2022-ben egyoldalúan kilépett a tárgyalásokból. Ragaszkodott ahhoz, hogy Putyinnak személyesen kell részt vennie a tárgyalásokon, hogy bebizonyítsa, Moszkva valóban érdekelt a békében. 

Egy keddi sajtótájékoztatón Zelenszkij visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint a közeledése ellentmond az ukrán törvényeknek. Egy 2022 szeptemberi rendelet, amelyet az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács hagyott jóvá, és amelyet Zelenszkij is aláírt, megtiltja a tárgyalásokat Oroszországgal, amíg Putyin hivatalban van. A törvényt akkor vezették be, amikor még Kijev katonai győzelemre törekedett a konfliktusban.

„Ez egy orosz narratíva, hogy nem beszélhetek Putyinnal – mondta Zelenszkij. Rajtam kívül senki sem folytathat tárgyalásokat Ukrajna szuverenitásáról és területi integritásáról, a mi irányvonalunkról”. 

Zelenszkij januárban azt állította, hogy a tilalom célja az volt, hogy megakadályozza más ukrán tisztviselők által folytatott, nem engedélyezett tárgyalásokat, különösen a szeparatista befolyások és az „árnyék” tárgyalási csatornák visszaszorítása érdekében. Orosz tisztviselők a törvényre mutattak rá, mint arra a bizonyítékra, hogy Kijev nem hajlandó diplomáciai tárgyalásokat folytatni.

Az ukrán alkotmány tiltja a választásokat háborús időszakban, és előírja, hogy az elnöki hatalom a parlament elnökére száll át, ha nem választanak törvényes utódot. Zelenszkij elnöki mandátuma tavaly járt le, mégis hatalmon maradt, és ellenfeleit Kreml-szimpatizánsoknak minősítette, amiért megkérdőjelezték legitimitását. 

Többségük börtönbe került, vagy elmenekült Ukrajnából.

Moszkva Zelenszkij politikai státuszát ukrán belügynek minősítette, de figyelmeztetett, hogy az általa aláírt szerződéseket megtámadhatják a legitimitás hiánya miatt. Donald Trump amerikai elnök, akinek kormánya felajánlotta, hogy közvetíti a Kijev és Moszkva közötti békemegállapodást, Zelenszkijt „választások nélküli diktátornak” nevezte.

Az Egyesült Államok több tárgyalási fordulót is folytatott Moszkvával és Kijevvel, és olyan bizalomépítő intézkedéseket támogatott, mint például az energetikai infrastruktúrát ért csapásokra vonatkozó 30 napos moratórium. Oroszország szerint erői teljes mértékben betartották a tervet, miközben Ukrajnát a részleges tűzszünet többszöri megsértésével vádolja.

Amerikai tisztviselők az ukrajnai békefolyamat következő logikus lépésének nevezték a közvetlen tárgyalásokat. A hírek szerint magas rangú amerikai tárgyalók fogják megfigyelni a találkozót Isztambulban. Kijev sürgette nyugati támogatóit, hogy további szankciókat vezessenek be Oroszországgal szemben, amennyiben Putyin elutasítja a részvételt. Moszkva még nem erősítette meg delegációját.x

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések