Olasz és francia lapértesülések szerint Emmanuel Macron francia elnök megpróbált beavatkozni a pápaválasztás folyamatába, de Erdő Péter bíboros tájékoztatta erről a bíborosi kart, kérve azt, hogy utasítsák vissza a külső befolyásolási kísérletet.
A Tribune Chretienne francia katolikus portál beszámolója szerint Erdő Péter arról tájékoztatta a konklávé előtt a Vatikánban tanácskozó bíborosokat, hogy Macron elnök kapcsolatba lépett öt francia bíborossal, hogy megakadályozzák a konzervatív Robert Sarah kardinális esetleges megválasztását.
Mint a lap írja, „Esztergom-Budapest érsekének legutóbbi kijelentései komoly kérdéseket vetnek fel a következő konklávé kulisszái mögött zajló hatalmi játszmákról. Ha Macron elnök és francia bíborosok összefogása beigazolódik, az mélyreható következményekkel járhat a katolikus egyház jövőjére nézve”.
Ezt az információt olasz lapértesülésekre hivatkozva feltételes módon a Le Monde is megírta, miszerint Emmanuel Macron, aki Ferenc pápa temetésére utazott Rómába, a francia nagykövetség székhelyén, a Villa Bonaparte-ban összehívta az öt francia bíborost, és arra kérte őket, hogy ellenezzék a konzervatív afrikai pápaesélyes, Robert Sarah bíboros megválasztását.
Az infovaticana római portál szerint
Erdő Péter jelezte a Bíborosi Kollégium tagjainak, hogy elfogadhatatlan egy világi politikai vezető ilyen beavatkozása a konklávé munkájába.
A 79 éves guineai Robert Sarah bíborost a konzervatív irányzat vezető alakjának tartják az egyházon belül.
A Tribune Chretienne azt állítja, hogy a szóban forgó francia bíborosok egy olyan progresszív irányvonalat képviselnek, ami közel áll a Ferenc pápa vezetéséhez, és ellenzik a szigorúbb, doktrinális és hagyományos kormányzáshoz való visszatérést.
Jelenleg öt francia kardinális jogosult szavazni a konklávén: Jean-Marc Aveline bíboros, Marseille érseke, François-Xavier Bustillo bíboros, Ajaccio püspöke, Dominique Mambertibíboros, az Apostoli Signatura legfelsőbb bíróságának prefektusa, Christophe Pierre bíboros, washingtoni apostoli nunciusa és Philippe Barbarin bíboros, Lyon emeritus érseke.
Mint a francia lap írja,
Macron elnöknek „egy világi állam államfőjeként nem lehet feladata, hogy befolyásolja Szent Péter utódjának kiválasztását. Bármilyen ilyen kísérlet megkérdőjelezné a konklávé függetlenségét és az egyház szabadságát, hogy a Szentlélek szerint, és nem a pillanatnyi érdekek szerint döntsön.”
Az új pápa személyéről döntő konklávé május 7-én ül össze a vatikáni Sixtus-kápolnában.
A szavazáson várhatóan 133 bíboros vesz rész, a választásra jogosult főpapok közül ketten egészségi okokból nem tudnak Rómába utazni, egy olasz bíboros pedig önként lépett vissza, miután pénzügyi visszaélések vádjával első fokon elítélte a vatikáni bíróság.
0 Megjegyzések