„Vannak nyersadatok korábbról, az európai gazdaság is stagnál, Ausztriától meglepő, a németek is velünk vannak egy szinten” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban a magyar gazdaság legutóbb megjelent adataival kapcsolatban.
A kormányfő úgy véli, ha valaki a külső okokra hivatkozik a gazdaság gyengülésével kapcsolatban, az elveszíti a cselekvőképességét. Elmondta, hogy a kialakult helyzetről tárgyalt a kormány gazdaságért felelős szereplőivel, és egyetértettek abban, hogy az orosz–ukrán háború miatt hiányzik egy jelentős összeg az európai gazdaságból.
Vannak céljaink 2025-re, amiket el kell érnünk. Amíg az európai gazdaság nem lendül fel, nekünk is nehezebb dolgunk lesz
– fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve, hogy így is elfogadták Európa legnagyobb adócsökkentési programját. Ennél a résznél megismételte, hogy milyen adókedvezményeket nyújt a kormány az édesanyáknak.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Magyarország az ukrajnai háború miatt mintegy 20 milliárd eurót veszített az elmúlt három évben. Megjegyezte ugyanakkor: „akkor sem lenne hadzsi-dőzsi, ha nem lenne háború.” Álláspontja szerint amíg nem lesz béke, a gazdaság köhögni fog. Ezért kell támogatni Donald Trump amerikai elnök békekezdeményezéseit – tette hozzá.
Orbán Viktor úgy látja, Brüsszel az amerikai elképezelések ellenére is támogatja a háborút, és akadályozza Washington béketervét.
Az amerikai támogatás szükséges Ukrajnában, az Európai Néppárt mégis több pénzt küldene Ukrajnának. Zelenszkij egymilliós hadsereget akar, és azt követeli az EU-tól, hogy Európa tartsa fenn az ukrán haderőt. Inkább a saját hadseregünket és gazdaságunkat kellene erősíteni
– jelentette ki a miniszterelnök, aki szerint „talicskával tolják ki Európa pénzét Ukrajnába.” Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Ukrajnát 2030-ig akarják felvenni az Európai Unió tagállamai közé, és Brüsszel szándéka az, hogy gyorsítósávra tennék az ukrán csatlakozást. Itt emlékeztett arra, hogy jelenleg erről a kérdésről zajlik a véleménnyilvánító népszavazás.
A kormányfő kijelentette, hogy Brüsszelben ma azt gondolják, hogy hatalmas hitelt kell felvenni, és ebből finaszírozzák az ukránokat. Ez csődbe viheti Európát, és nem fogják tudni visszafizetni ezt. Most kell megakadályozni a végtelen eladósodást – vélekedett Orbán Viktor. Ennél a résznél azt is megjegyezte, hogy Magyarország a magyar gazdaság fejlesztésére használja az uniós pénzeket.
Ha nekünk is megérné, támogatnám Ukrajna csatlakozását. A gyorsított csatlakozás hibás és káros politika. Ki kell nyitni minden EU-s állampolgárnak a szemét, hogy ne járjon senki pórul
– mondta, kijelentve azt is, hogy a kampányig nem akar foglakozni a Tisza Párttal.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Magyarországnak meg kell kapnia a neki járó EU-s pénzeket, amiket Brüsszel jelenleg blokkol, azonban ezermilliárd forintot így is megszerez a kormány.
Kollár Kinga korábbi kijelentésére is kitért, megjegyeztve, hogy a Tisza Párt EP-képviselője akadályozza a kormány munkáját az uniós pénzek hazahozatalában, így szerinte a képviselő ezzel a tevékenységével „gonosz dolgot csinál, amivel árt a magyaroknak.” Az interjúban szóba került az is, hogy Orbán Viktor csütörtökön aláírta a Nemzeti Ellenállási Mozgalom petícióját is.
A nemrég az európai Néppárt élére elnökként újraválasztott Manfred Weber a valenciai kongresszuson elmondta, hogy 2026-ban kormányváltás lesz Magyarországon. Orbán Viktor erre reagálva elmondta: a magyar EU-s elnökségi program idején elmondása szerint a német politikus „pacekba” megmondta neki:
TISZA-KORMÁNYT AKARNAK MAGYARORSZÁGON.
Orbán Viktor szerint Brüsszel a rezsicsökkentés feladását kéri, ezért szerinte a magyaroknak fontos tisztában lenniük azzal, mi lesz a választás tétje 2026-ban. „Ukrajna EU-tagságát nem szabad megengedni, így nehezebb Magyarország céljait elérni. A magyar ellenzék, a Mi Hazánk Mozgalmat leszámítva, Ukrajnát támogatja” – jelentette ki.
Orbán Viktor az interjú végén hangsúlyozta a munkahelyek védelmét és az adócsökkentési programot. Emelett 150 gyár építését szorgalmazta, valamint stratégiai kérdésnek nevezte a kis- és középvállalkozások (kkv) megerősítését, de az is elhangzott, hogy októberben kezdődik a nyugdíjasok áfavisszatérítése, továbbá az is kiderült, hogy a kormány már tárgyal a 2026-os költésgvetésről.
0 Megjegyzések