Húsvét előtt is ülésezett a kormány, a döntésekről pedig még ma be is számolnak a Kormányinfón.
Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalán már jelezte, hogy a jövő évi költségvetést tárgyalták a mai ülésen.
A 15 órától kezdődő sajtótájékoztatón ennek megfelelően Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is részt vesz Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő mellett.
A költségvetéssel foglalkozott a mai ülésén a kormány - jelentette ki a Kormányinfón Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a legfontosabb a környezet, amiben ezt a költségvetést készítik. Nehéz évek vannak mögöttünk, de a jövő évi költségvetés már a békére épít. A gyermeket nevelő családok a legfontosabb kedvezményezettjei ennek a tervezetnek. A jövő évi költségvetés a gyermeket nevelő családok költségvetése – jelentette ki Gulyás Gergely.
Korábbi intézkedések is forrásai ennek, a gyermekek utáni adókedvezmény duplázása is megvalósul jövőre, valamint a 3 és 2 gyermekes édesanyák szja-mentességet élveznek majd.
Fenntartjuk a rezsicsökkentést, a 13. havi nyugdíjat, az emelkedő minimálbért, és csökkentjük a hiányt, az államadósságot, a hiányt, és egyszerűsödik az adórendszer.
Folytatódnak a béremelések, és bízunk abban, hogy a világgazdasági helyzet változása a béke megteremtése, annak létrejötte a gazdasági növekedéseben is látható lesz – mondta.
Jelezte, ezen kívül a kormány a véleménynyilvánító szavazásról is szó volt az ülésen. Minden magyar lakcímmel rendelkező állampolgár meg fogja kapni azt a levelet, mely Ukrajna csatlakozásáról szól.
A választópolgárok véleménye döntő ebben a kulcsfontosságú kérdésben
– mondta a miniszter, aki reméli, hogy minél többen elmondják majd a véleményüket.
Nagy Márton gazdasági miniszter elmondta, hogy milyen makrogazdasági feltételekkel készítették el a költségvetést.
Jövőre a reál GDP-nél 4,1 százalékos növekedéssel számolnak az idei 2,5 százalék után, 3,6 százalékos infláció mellett az idei 4,5 százalék után.
Az államháztartás hiányát tovább csökkentik jövőre, ez a mutató idén 4 százalék körüli lesz, jövőre 3,7 százalékra tudják csökkenteni. Az államháztartás adóssága idén 73,1 százalékra csökkenhet, jövőre tovább esik, mert 72,3 százalék lehet, ami idén 88 ezer milliárd, jövőre pedig 95 ezer milliárd forint folyóáras GDP-vel számolnak. A kiadási főösszegek 35 ezer milliárd körül lesznek jövőre, a bevételi főösszeg 34 ezer milliárd forint körül várható. A pénzforgalmi egyenleg hiánya 4100 milliárd körül fog alakulni.
Fenntartják azt, hogy a hiánynak csökkennie a kamatkiadásokkal párhuzamosan, a költségvetés hatása a gazdaságra semleges. Annyi a költségvetés hiánya, mint a kamatkiadás. A költségvetés fókuszában a családpolitika áll, erre 4800 milliárdot költenek, a rezsivédelem 800 milliárdba kerül, így 5600 milliárd a költségvetés családtámogatási része.
A családi adókedvezmény duplázására 210 milliárd forintot biztosítanak.
A lakossági állampapírokra 800 milliárd forint kamatot fizetnek. Nyugdíjellátásra 7700 milliárd forintot fizetnek ki, 24 milliárd forint lesz a nyugdíjprémium. A 13. havi nyugdíjat is biztosítják.
A honvédelem is fontos, amihez megfelelő hadsereg kell, a két százalékos GDP-arányt tartják, 4900 milliárd forintot költenek gazdaságfejlesztésre, 2700 milliárd ebből a költségvetési forrás, az agráriumra 1300 millárd forintot fognak fordítani.
Az uniós pénzek befolynak a költségvetésbe, 2026-ban 2360 milliárd forintos uniós forrással számolnak. Számolnak a fegyverpénzzel, a minimálbér-emelésben 13 százalékkal számolnak, folytatják a tanári béremelést is.
Nagy Márton hozzátette: a jegybanki alapkamat továbbra is 6,5 százalékon van. A 360 milliárd forintos bankadó fele leírható lesz, amennyiben a bankok állampapírt vásárolnak. Az extraprofit adó pedig addig marad fenn, amíg az érintett gazdasági szereplők realizálják az extraprofitot.
Adóegyszerűsítésről is beszélt a miniszter, továbbá digitalizálják a helyszíni ellenőrzéseket. A K+F kedvezményekre is kitért, 150 millió érvényesíthető adóalap lesz, ha K+F-re költik a forrást a vállalkozók.
Kiemelte, az EU vizsgálja a védelmi kiadások költségvetési szabályok alóli kivonását, erről még nincs meg minden részlet, de felkészül rá a kormány, és védelmi tartalékot alakítanak ki, amit a parlament felhatalmazásával tudnak majd érvényesíteni, ezzel rugalmasabb lehet a költségvetés is.
(MNO)
0 Megjegyzések