Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Robert Fico elállhat a vétótól, egyedül maradhat Orbán Viktor az EU-csúcson


Hatalmas engedményt sikerült kiharcolnia Robert Fico szlovák miniszterelnöknek az EU-csúcson, aki a héten még arról beszélt, megnehezítheti a csúcsot lezáró konklúzió elfogadását, ha a tagállamok nem foglalkoznak az Ukrajnán keresztüli gáztranzittal. 

Sajtóhírek szerint egy erről szóló bekezdéssel sikerült megnyújtani a csúcsot lezáró dokumentumot, így elméletben Ficónak nem lenne érdeke vétózni. Ezzel Magyarország és Orbán Viktor egyedül maradhat, amennyiben a magyar miniszterelnök betartaná ígéretét, de a tagállamok erre is felkészülhettek.

A március 6-án rendezett rendkívüli EU-csúcson két kormányfő lebegtette be, hogy vétózhat: Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök. 

Ficót leginkább az zavarja, hogy Ukrajnán keresztül immáron nem érkezik gáz Szlovákiába, valamint Szlovákia továbbra is ki akar maradni az ukránoknak szánt fegyvertámogatásokból, ezért vetették fel, hogy megfúrnák a közös döntést. 

Ennél Orbán Viktor sokkal tágabb követeléssel állt elő, hiszen ő egész Ukrajnával kapcsolatban vetette fel a vétó lehetőségét: a magyar kormányfő szerint az Európai Unió megosztott a kérdésben, ezért arra kérte az Európai Tanács elnökét, António Costát, hogy a csúcsot lezáró végköveztetésekben Ukrajnáról egy mondat se kerüljön be, ehelyett inkább az EU is kezdjen egyoldalú tárgyalásokat Oroszországgal, mint ahogy az Egyesült Államok tette.

Most úgy tűnik, ezzel a vétójával Orbán Viktor egyedül maradhat, mivel Szlovákia kérését teljesítheti a többi tagállam vezetője.

A Politico által megszerzett legfrissebb javaslat szerint az eredeti konklúziók közé betennének egy bekezdést, amelyben a tagállamok vezetői felszólítanák az Európai Bizottságot, Ukrajnát és Szlovákiát, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a tavaly lejárt gáztranzit-megállapodás újranyitásában. 

Ez nagy győzelem Ficónak, hiszen így a teljes EU támogatását élvezi a tárgyalásokon, vagyis semmi nem indokolná a vétóját, már ha ennyivel megelégszik.

Ez pedig azt jelenti, hogy a magyar kormányfő egyedül a vétózhat, ha végül betartja ígéretét. 

Orbán Viktor még a csúcs előtt is arról beszélt, hogy az Európai Unió megosztott Ukrajna kérdésében, a csúcs szünetében pedig egy rövid videót is feltöltött közösségi oldalára, amelyben kifejtette, az EU továbbra sem tud közös álláspontra jutni, mivel a többség folytatná a háborút, míg Magyarország nem.

Az amerikaiak világossá tették, hogy ők a támogatás mértékét jelentősen lecsökkentik, sőt bizonyos területeken megállították. És most azzal a kérdéssel küszködnek az európaiak, hogy akkor folytassa-e Ukrajna immáron kizárólagos európai támogatással. Az európai vezetők többsége abba az irányba érvel, hogy ezt a háborút folytatni kell úgy, hogy Európa nemcsak az eddigi terhet vállalja, hanem átvállalja az eddigi, Amerika által fizetett pénzügyi és katonai terheket is – fogalmazott a magyar miniszterelnök, aki azt is hozzátette, hogy Volodimir Zelenszkij távozása után most az európai védelmi iparról kezdtek el tárgyalni, és körülbelül este hét körül térnek vissza Ukrajna kérdésére. 

Egyébként az EU több tagállama készül az esetleges vétóra: ebben az esetben nem 27, hanem 26 – vagy egy esetleges szlovák vétó esetén 25 – tagállam írná alá az Ukrajnáról szóló konklúziót. Ezt a megoldást már a múltban is többször alkalmazták, ugyanakkor vannak olyan tagállamok, amelyek szeretnék elkerülni ezt a helyzetet, mivel ez nem mutat egységet, viszont a Politico szerint egyre népszerűbbé kezd válni az ötlet:

ebben az esetben ugyanis nem kell egy kompromisszumos, felvizezett szövegezésben megegyezni, hanem élesebb és keményebb hangvételű megfogalmazást is lehetne használni Ukrajnával kapcsolatban.

A lapnak egyébként uniós tisztviselők azt nyilatkozták, nagyon konstruktív, nyílt beszélgetést folytattak másfél órán keresztül az ukrán elnökkel, aki beavatta a tagállamok vezetőit a háború jelenlegi állásába, Ukrajna diplomáciai tevékenységébe, és hogy miként szeretnének elérni hosszú, tartós békét.

Zelenszkij egyébként örült, hogy Európa növelni akarja a támogatások mértékét, és felgyorsítani a szállítást Ukrajna számára. 

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések