Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

A britek is megpróbálják meggyőzni Trumpot Ukrajnával kapcsolatban


Keir Starmer hevesen kopogtat az amerikai elnöknél. 

Egymásnak adják a kilincset az európai vezetők az Ovális Iroda ajtaján.

Nemrég Emmanuel Macron francia elnök távozott üres kézzel és állítása szerint elpocsékolt idővel, most a Donald Trumppal ambivalens viszonyt ápoló brit baloldali kormányfő, Keir Starmer követi az úton, írja a mandiner.hu.

Mint a Politico megírta, Starmer már az útja során is figyelmeztetést küldött a nyugati világnak, s annak vezetőjének: ha Trump nem tudja megvédeni Ukrajnát, akkor „Putyin újra eljön”.

Trump kevésbé volt meghatva a pillanat nagyságától, közölvén: „nem fogok túl sok biztonsági garanciát vállalni. Rávesszük Európát, hogy ő tegye meg ezt”.

A lap emlékeztet arra, hogy Starmer maga ajánlotta fel a brit fegyveres erők segítségét egy esetleges ukrajnai békefenntartó misszióban a háború után.

Cserébe Starmer egyeztetett szövetségeseivel, hogy kérjenek egy amerikai „backstop”-t – egy biztonsági garanciát, amely egyrészt megvédi a békefenntartó csapatokat, ha Oroszország a támadás mellett dönt, másrészt megakadályozza a helyzet eszkalálódását. Ugyanis a brit miniszterelnök szerint kellő amerikai háttér nélkül az orosz elnök ismét megtámadhatja Ukrajnát, és a helyzet még szélesebb körű háborúba torkollhat.

Vagyis olyan garancia kell, ami megakadályozza ebben Putyint.

A lap hozzáfűzi, bizonyos értelemben az Európában állomásozó amerikai csapatok és katonai eszközök már de facto védelmet jelentenek – a kérdés az, hogy Starmer és Zelenszkij képes-e rávenni Trumpot, hogy ennél többet nyújtson. „Tartós békének kell lennie, és ehhez hatékony biztonsági garanciát kell kapnunk” – mondta a kormányfő, ám ennek részleteit még nem tudta elmondani.

macron és Starmer után egyébként Volodimir Zelenszkij ukrán elnök következik Washingtonban; ő az ásványkincsekkel kapcsolatos egyezményt jön aláírni, ami egyfelől hatalmas kincsek hozzáfárhetőségét jelenti az amerikaiaknak, másfelől a reményt, hogy az amerikaiak megvédik majd a befektetéseiket, így indirekt módon Ukrajnát is.

Zelenszkij mindezt csak „kezdetnek, keretmegállapodásnak” minősítette.

Az európai vezetők – köztük Zelenszkij – ezután vasárnap Londonba repülnek a Starmer által összehívott találkozóra.

Starmer kijelentette, hogy bízik Trumpban, aki „egyértelműen elkötelezett a NATO mellett”. Azt mondta újságíróknak, hogy „természetesen” az elnök – aki Zelenszkijt „diktátornak” nevezte – tudja, hogy Putyin az agresszor Ukrajnában, és „nincs köztünk ebben semmi nézetkülönbség”.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések