Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Közel egymilliós fizetések és egy lángosozóba bejegyzett székhely – ez a TISZA Párt


Honnan tudjuk, hogy a Párbeszéd kongresszusa összesen száz delegáltból áll? Vagy azt, hogy a Mi Hazánk Mozgalomban az egységes tagdíj ezer forint havonta? És azt, hogy a Fidesz célja évtizedek óta változatlanul egy olyan szociális biztonságot nyújtó polgári Magyarország szolgálata, ahol a politikai nemzet minden tagjának képességei és szorgalma szerint biztosítottak a boldogulás feltételei?

Onnan, hogy minden pártnak van egy alapszabálya, amit a szervezeti és működési szabályzattal, a pénzügyi beszámolókkal és más dokumentumokkal együtt közzé szoktak tenni a honlapjukon. Miért? Mert a törvény erejénél fogva demokratikusan működő szervezetek: a tagjaiknak jogai és kötelezettségei vannak, s hogy melyek ezek, azt bizonyos értelemben joga van tudni bárkinek, annak is, aki csak fontolgatja a belépést egy szervezetbe, és annak is, aki csak kíváncsi. A komolyan vehető pártokat tehát – többek között – az különbözteti meg a titkos társaságoktól, hogy a működésükre vonatkozó alapvető iratok nyilvánosak.

Éppen ezért érdekes, hogy a TISZA Párt láthatóan szakított ezzel a hagyománnyal.

Pedig Magyar Péter lízingelt pártja fennen hirdeti magáról:

„A transzparens és kikezdhetetlen működés az első pillanatoktól a TISZA Párt sajátja. Ezt diktálja a tisztesség, ezt írja elő a törvény, és ezt várják a választópolgárok minden politikai szereplőtől Magyarországon.”

Ehhez képest magáról a szervezetről két átláthatósági nyilatkozaton kívül, amelynek megjentetésének elmulasztása büntetést vonna maga után, csak annyit árulnak el a pártról, hogy mi a nyilvántartási száma, az adószáma, a bankszámlaszáma és az e-mail címe. Ha valaki a székhelyükre kíváncsi, a címért a webshopjukba kell kutakodni, vagy a bírósági nyilvántartásban megkeresni az adataikat. Persze, nyilván ennek is oka van.

A 3300 Eger, Dobó István utca 16. szám alatt, ha valaki csatlakozni akarna az önjelölt messiás mozgalmához, hiába keres pártirodát. Viszont a Google Maps szerint ehet talán egy jó lángost a BÖTYE nevű takaros kis helyen, de arra a címre van egyébként bejegyezve az alapító elnök, Szabó Attila cége is.

A TISZA Párt tehát egy különös, posztmodern jelenség – egy virtuális szervezetnek tűnik, amelybe vakon lép be, már aki belép.

Ez igaz Magyar Péter gittegylet hálózatára is. A Tisza szigetek szemlátomást a Facebookon szerveződnek. Csak elvétve találtunk olyat, amelynek címe is van. Az egyik például egy dohányboltéval, egy másik – szintén a Google –egy vidéki utazási irodáéval közös. Az összejöveteleik tehát bérelt vagy szívességi használatba kapott helyszíneken lehetnek. Amúgy a párt honalapján található egy szervezeti ábra. E szerint Magyar Péteréknek 7 régiós, 19+1 megyei és 106 választókerületi szervezete van (vagy legalábbis ez a cél). Utóbbiak alá tartoznak (tartoznának) nem túl logikus módon a városi és helyi szervezetek, azok alá a „Tisza szigetek”, s a sor végén a szimpatizánsokat találjuk.

Ezek mellett a pártnak kellene, hogy legyen négy igazgatósága, négy bizottsága és négy szakmai tagozata. Ami a bizottságokat illeti, etikai és ellenőrző bizottságot minden pártban találunk, ezek léte gyakorlatilag elvárás, mert ezek biztosítják a pártvezetés elszámoltathatóságát, az átlátható működést, amit, mint fentebb idéztük, a szavak szintén a TISZA Párt is fontosnak tart. Pontosan az elszámoltathatóság, a belső ellenőrzés hatékonysága érdekében fel kellene tüntetni a honlapon ezeknek a testületeknek az elérhetőségét, az ügyrendjét, hogy kikből állnak, kik az elnökei. Adódik a kérdés, hogy miért ködösít Magyar Péter és csapata?

A válasz pedig valószínűleg az, hogy Magyar Péternek esze ágában sincs valós szervezetet építeni olyan tagsággal, amelya megváltó urat esetleg számonkérhetné, leválthatná, vagy egyszerűen csak kijelölhetné számára a követendő irányvonalakat.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések