Jun Szogjol dél-koreai elnök bocsánatot kért a nemzettÅ‘l elsÅ‘ nyilvános megszólalásában azután, hogy a hadiállapot kihirdetésére tett kÃsérlete politikai káoszba taszÃtotta az országot – közölte a CNN.
„Ez a hadiállapot-kihirdetés abból az elkeseredettségbÅ‘l fakadt, amelyet az államügyekért végsÅ‘ soron felelÅ‘s vezetÅ‘ként éreztem” – mondta Jun Szogjol egy kétperces beszédében.
„Mélyen sajnálom, és Å‘szintén bocsánatot kérek a polgároktól, akiket ez bizonyára nagy megrázkódtatásként ért”
– mondta, elismerve, hogy „aggodalmat és kellemetlenséget okozott” az embereknek.
Az elnök, akinek várhatóan hétvégén szavaznak majd a parlamentben a felelÅ‘sségre vonásáról, kijelentette: „Nem fogom elkerülni a hadiállapot-kihirdetéssel kapcsolatos jogi és politikai felelÅ‘sséget.”
Az események kedden este kezdÅ‘dtek, amikor Jun Szogjol váratlan televÃziós beszédben hadiállapotot hirdetett, azzal vádolva a legnagyobb ellenzéki pártot, hogy együttműködik Észak-Koreával és „államellenes tevékenységeket” folytat.
Az elnök hivatkozott a Demokrata Párt kezdeményezéseire, amelyek a főügyészek impeachmentjére és a kormány költségvetési javaslatának elutasÃtására irányultak. (Az impeachment az angolszász jogrendszerekben használatos eljárás, amely során egy hivatalban lévÅ‘ vezetÅ‘t hivatalos váddal illetnek, mert valamilyen súlyos bűncselekményt vagy kötelességszegést követett el.)
Jun Szogjol intézkedése végül kevesebb mint hat órát volt érvényben. Ugyanis az elnök bejelentése után az ország vezetői összegyűltek a parlamentben, és egyhangú döntéssel voksoltak a statárium eltörléséről, amit az elnök is elfogadott.
Szombaton Jun Szogjol a hadiállapot ismételt kihirdetésérÅ‘l szóló pletykákra reagálva kijelentette: „Semmiképpen sem lesz második próbálkozás alkotmánymódosÃtásra.” Azt is mondta, hogy pártjára bÃzza a politikai helyzet stabilizálásának módjait, beleértve hivatali ideje hátralévÅ‘ részét is. „Elnézést kérek a polgároktól az okozott aggodalmakért” – zárta beszédét az elnök, miközben meghajolt a közönség elÅ‘tt.
Jun Szogjol kudarcba fulladt akciója után a helyzete folyamatosan romlik. Tüntetők és ellenzéki politikusok az azonnali lemondását követelik, és saját pártjában, valamint a katonai vezetés körében is csökkent a támogatottsága.
A parlamentben hétvégére kitűzött impeachment-szavazás elÅ‘tti napokban a politikai nyomás tovább fokozódik, és az ország sorsa egyre bizonytalanabb – jegyezte meg a CNN.
0 Megjegyzések