Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Az év utolsó napján a Gazprom csökkentett mennyiségű gázt szállít Európába Ukrajnán keresztül


Oroszország már a tranzitmegállapodás utolsó napján megkezdte az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállítások csökkentését. Emiatt a gáz ára Európában ma kissé emelkedett.


Erről a Reuters számolt be.

A Gazprom orosz energetikai vállalat közölte, hogy december 31-én csökkentett mennyiségű gázt szállít Európába Ukrajnán keresztül: 37,2 millió köbmétert, szemben a hétfői 42,4 millió köbméterrel. Hacsak az utolsó pillanatban nem születik váratlanul új megállapodás, a gázszállítások valószínűleg január 1-jén leállnak, miután lejár az Oroszország és Ukrajna közötti ötéves tranzitmegállapodás. Ez „Moszkva egykor hatalmas befolyásának majdnem teljes elvesztését jelentené az európai gázpiacon” - írta az ügynökség.

Az orosz gáz maradék vásárlói, például Szlovákia és Ausztria, már tárgyaltak alternatív szállításokról, és elemzők szerint az orosz gázszállítások megszűnése minimális piaci hatással járna.

Vlagyimir Putyin orosz elnök december 26-án kijelentette, hogy idén már nincs több idő az új gáztranzit-megállapodás aláírására.

Az európai földgázárak viszonyítási alapjául szolgáló hollandiai virtuális kereskedési ponton, a Title Transfer Facility-n ma csak kismértékben, megawattóránként 48,85 euróra emelkedett az ár.

Az ukrajnai invázió óta Moszkva elvesztette az Európai Unióba irányuló gázszállításokból való részesedését olyan riválisok javára, mint az Egyesült Államok, Katar és Norvégia. Az egykor a világ legnagyobb gázexportőre, a Gazprom csak 2023-ban 7 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el, ami 1999 óta az első éves vesztesége.

Európa számára az olcsó orosz gázszállítások elvesztése komoly gazdasági lassuláshoz, az infláció megugrásához és az életszínvonal-válság súlyosbodásához vezetett. Európa gyorsan keresett alternatív energiaforrásokat, de az orosz gáz elvesztése súlyosbította a globális versenyképesség és Németország ipari jövőjének romlásától való hosszú távú félelmeket.

Ukrajna évente mintegy 800 millió dollárt veszít az Oroszországtól származó tranzitdíjakon, a Gazprom pedig mintegy 5 milliárd dollárt veszít az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázértékesítésen.

A tranzitmegállapodás megszűnése valószínűleg nem fogja az uniós gázárak 2022-ben bekövetkező ismételt emelkedését kiváltani, mivel a fennmaradó mennyiségek viszonylag kicsik.

Oroszország 2023-ban mintegy 15 milliárd köbméter gázt szállított Ukrajnán keresztül, ami a 2018-2019-ben különböző útvonalakon Európába irányuló orosz gázáramlás csúcsértékének mindössze 8%-a.

Az Ukrajnán keresztül történő szállítás megszűnése súlyos csapás lenne Moldova számára. Magyarország továbbra is kap orosz gázt délről a Fekete-tenger alatti Török Áramlat gázvezetéken keresztül, bár az ukrán útvonal megtartására is törekedett.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések