Kaja Kallas, az európai diplomácia vezetője és Marta Kos, az Európai Bizottság bővítési biztosa közös közleményükben kijelentették, hogy a grúz hatóságok által a zavargások leállítása érdekében tett lépések negatív következményekkel járnak az Európai Unióval fenntartott kapcsolatokra nézve.
Csütörtökön
újabb ellenzéki tüntetéssorozat kezdődött Grúziában, miután Irakli
Kobakhidze miniszterelnök bejelentette, hogy 2028-ig felfüggeszti az
ország uniós tagságáról szóló tárgyalások megkezdésének megfontolását.
Szombaton a tüntetők kövekkel, palackokkal és égő tárgyakkal dobálták
meg a parlament épületét, és tüzet gyújtottak, amelyet hamarosan
eloltottak.
A grúz kormánypárti Imedi tévéállomás vasárnap este felvételeket tett közzé arról, hogy az akció során megrongálták a grúz parlamentet. A felvételeken látható, hogy betört ablaküvegek, megrongált infrastruktúra, bútorok, számítógépek, Molotov-koktélos palackok és petárdák kerültek elő az épületben.
„A grúz nép ismét az utcára vonult, hogy megerősítse az uniós tagságra irányuló törekvéseit. Az EU határozottan elítéli a békés tüntetők elleni erőszakot, akik határozottan kiállnak európai és demokratikus jövőjük mellett. A grúz kormány ezen intézkedései közvetlen következményekkel járnak kapcsolatainkra nézve”
- hangsúlyozza a dokumentum.
🇬🇪 В Тбілісі мітингувальники у відповідь на застосування правоохоронцями водометів запустили в їхній бік батарею піротехнічних засобів 🎇✨🔥 pic.twitter.com/DgVqysK0IL
— Ілля Айзін (@ayzin_illya) November 30, 2024
Az EU tisztviselői arra is emlékeztették Tbiliszi kormányát, hogy az EU felfüggesztette Grúzia felvételi eljárását a közösségbe, valamint pénzügyi támogatását.
„Az EU sajnálja Irakli Kobakhidze nyilatkozatát a grúz álom azon döntéséről, hogy nem folytatja az uniós csatlakozási tárgyalásokat, és 2028-ig megvonja az EU pénzügyi támogatását. Megjegyezzük, hogy ez a nyilatkozat eltérést jelent valamennyi korábbi grúz kormány politikájától és a grúz nép túlnyomó többségének európai törekvéseitől” - áll a nyilatkozatban.
Ugyanakkor a dokumentum hozzátette, hogy „az EU felé továbbra is nyitva áll az ajtó, és Grúzia visszatérése az európai értékekhez és az uniós tagsághoz vezető út a grúz vezetés kezében van”.
Grúziában október 26-án tartottak parlamenti választásokat. A CEC szerint a kormányzó Grúz Álom a szavazatok 53,93 százalékát szerezte meg. Négy ellenzéki párt is bejutott a parlamentbe, összesen 37,78 százalékot kaptak. Az ellenzék képviselői közölték, hogy nem ismerik el a CEC adatait. Salome Zurabishvili grúz elnök, aki annak ellenére segíti az Európa-párti ellenzéket, hogy az alkotmány szerint az elnöknek pártatlannak kell lennie, tiltakozásra szólított fel a választási eredmények miatt.
0 Megjegyzések