Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Meghalt Skócia első függetlenségpárti miniszterelnöke

Meghalt Alex Salmond volt skót miniszterelnök. A politikus egy rendezvényen szólalt fel, amikor is rosszul lett. 2007-től 2014-ig töltötte be a skót kormányfői tisztséget.

Szombaton elhunyt Alex Salmond, Skócia első függetlenségpárti miniszterelnöke. Salmondot 69 évesen érte a halál. A politikus a skót kormány tájékoztatása szerint Észak-Macedóniában, egy nemzetközi rendezvényen szólalt fel, amikor rosszul lett és nem sokkal később meghalt. Halálának pontos oka egyelőre nem ismert – közölte az MTI.

Alex Salmond – aki december 31-én töltötte volna be 70. életévét – 1990 és 2000, majd 2004 és 2014 között állt a Skót Nemzeti Párt (SNP) élén, és 2007-től 2014-ig töltötte be a párt vezetőjeként a skót kormányfői tisztséget.

Az SNP elsődleges politikai programja Skócia függetlenné válása és újbóli csatlakozása az Európai Unióhoz önálló tagországként. A párt Salmond vezetésével került először kormányra Skóciában a 2007-ben tartott skót parlamenti választások után, és a következő, 2011-es skóciai választáson – immár abszolút többséggel, a 129 fős edinburghi parlamentben 69 mandátumot szerezve – ismét kormányt alakíthatott. Az SNP jelenleg is a skóciai kormánypárt, mivel a legnagyobb létszámú frakciót alkotja a skót parlamentben, jóllehet abszolút többségét már 2016-ban elvesztette.

Alex Salmond második pártvezetői és miniszterelnöki időszakában, 2014 szeptemberében népszavazást tartottak Skócia függetlenné válásáról, de a referendumon az elszakadást ellenzők kerültek 55 százalékos többségbe. Salmond, aki a függetlenné válásért küzdő „Yes Scotland” kampánycsoport vezetője volt a népszavazás előtt, politikai pályafutása során végig a skót függetlenségért kampányolt. Álláspontja ugyanakkor az volt, hogy Skócia független országként is megtartaná a brit uralkodót államfőjeként, a fontot fizetőeszközeként, és nem vezetne be útlevélellenőrzést az angol–skót határon.

Az SNP szempontjából sikertelen 2014-es referendum után azonban távozott a párt és a skót kormány éléről, később pedig súlyos konfliktusba is keveredett az SNP-vel és közvetlen hivatali utódjával, Nicola Sturgeonnel.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések