Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Gazprom: az EU energetikai öngyilkosságot követ el


A Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller szerint az EU gazdasága szenved az olcsó orosz gáz nélkül, ipari termelése pedig rekordalacsony szintre zuhant. Megjegyzései azután hangzottak el, hogy a német kormány arra figyelmeztetett, hogy az EU gazdasági erőközpontja 2024-ben már a második egymást követő évben recesszióval néz szembe.

Az EU gázpiacán „keresletrombolás” tapasztalható – mondta Miller csütörtökön a Szentpétervári Nemzetközi Gázfórumon. A kifejezés olyan helyzetre utal, amikor egy adott árucikk tartósan magas ára vagy korlátozott kínálata miatt csökken a kereslet iránta, és ez alternatívák keresését váltja ki. 

„Egyes szakértők szerint a helyzetet Európa energetikai öngyilkosságának lehet nevezni”

– mondta az orosz állami energiaipari óriáscég vezetője. Mások szerint a „gazdasági mozdony Európa beteg emberévé” vált – tette hozzá Miller, nyilvánvalóan Németországra utalva.

Az EU legnagyobb gazdasága tavaly 0,3%-kal zsugorodott, és a lassulás részben az Oroszországból származó gázimport erőteljes visszaesésének tulajdonítható. A berlini gazdasági minisztérium szerdai közlése szerint Németország GDP-je az idén várhatóan további 0,2%-kal csökken. Ez már a második egymást követő recessziós évet jelentené az ország számára.
 
Miller azzal érvelt, hogy folytatódik „Európa dezindusztrializációja”, valamint a gázpiaci volatilitás növekedése, és arra figyelmeztetett, hogy a tendencia „újabb gázársokkhoz és ellátási zavarokhoz” vezethet.

A Gazprom-vezér szerint az EU politikája azt eredményezte, hogy az ipari termelés közel 10 százalékkal csökkent a blokkban, az elmúlt évtized legalacsonyabb szintjére. Az európai ipar nem lesz versenyképesebb – érvelt Miller, mondván, hogy az Egyesült Államokban az ipar akár ötször kevesebbet költ energiára.

Az EU korábban az orosz gáz nagy részét az Északi Áramlat gázvezetéken keresztül kapta, de a szállítások határozatlan időre leálltak, miután a tenger alatti infrastruktúra 2022 szeptemberében szabotázstámadásban megsérült.
 
Az uniós statisztikák szerint Oroszország részesedése az EU gázellátásában a 2021-es 45%-ról 2023-ra 15%-ra esett vissza.

Az orosz gázt jelenleg Ukrajnán keresztül szállítják Nyugat- és Közép-Európába a Gazprom és a Naftohaz által 2019-ben aláírt szerződés alapján. Kijev azonban közölte, hogy nem áll szándékában meghosszabbítani a megállapodást, amikor az idén év végén lejár.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések