Az utolsó képviselő-testületi ülést tartják ebben az önkormányzati ciklusban Óbuda-Békásmegyeren, ami azért vált különösen érdekessé, mert a kerület alpolgármestere, Czeglédy Gergő, és jelenlegi és újraválasztott DK-s polgármester, Kiss László előzetes letartóztatásban ül. Kiss a vád szerint 2019-es polgármesterré választása után egy korrupciós hálót épített ki, amelyen belül megbízásokat adott baráti cégeknek, majd azok összegének egy részét visszakövetelte magának.
Az ülést az egyik alpolgármester, Burján Ferenc vezeti, és az ülésteremben a szokásosnál jóval nagyobb az érdeklődés. Puskás Péter, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában mégsem a letartóztatott polgármesterről és alpolgármesterről kérdezett.
Arra volt kíváncsi, hogy az önkormányzat miért szeptemberben akarja elfogadni a 2025-ös költségvetést, amikor azt decemberben szokták.
Az alpolgármester úgy reagált, hogy ez szabályos, másrészt pedig stabilitást akarnak biztosítani, miközben a Fidesz szerinte koncepciós eljárásokkal akarja ellehetetleníteni a kerületet.
“Nem fogjuk megvárni, hogy Sára Botond mondja meg, hogy mire költhetünk pénzt” – jelentette ki Burján, hozzátéve: a fideszes úthenger átmegy mindenkin, aki nem hagyja, hogy bárhol építkezzenek.
Puskás attól tart, hogy az előrehozott költségvetés oka inkább az, hogy a kerület jelenlegi vezetése nem bízik a következő ciklusban dolgozó képviselőkben. Arról pedig nem is beszéltek szerinte a rendkívüli események között, hogy miért nincs jelen a polgármester és az első számú alpolgármester.
A költségvetést végül az ellenzéki többség elfogadta, a fideszesek tartózkodtak.
Turgonyi Dániel, a kerület momentumos alpolgármestere megköszönte, hogy öt éve, huszonévesen bizalmat szavaztak neki képviselőtársai. Arról beszélt, hogy 2019-ben új politikai hozzáállással akarta új alapra helyezni az önkormányzati munkát, majd közölte, hogy az utóbbi időkben történtek miatt megkérdőjeleződött ez a célja, így a következő ciklusban már nem lesz alpolgármester. Turgonyi bejelentése után közölték, hogy az ellenzéki összefogásból kivált Momentum saját, négyfős frakciót alapít a kerületben.
A 20 pontból álló napirendet egyébként kevesebb mint egy óra alatt végigpörgették a képviselők, a teremben és azon kívül is csak a szokásosnál nagyobb érdeklődés utalt arra, hogy nem egy átlagos ülés zajlott. Sem a kormánypárti, sem az ellenzéki képviselők nem foglalkoztak közvetlenül a letartóztatott politikusokkal, rövid hozzászólásaikban csak utaltak a kialakult helyzetre.
Kérdés, hogy mi lesz a kerülettel, illetve az új, júniusban megválasztott testülettel, ha a megválasztott polgármester épp letartóztatásban ül.
Kiss Lászlónak október 15-ig kellene összehívnia az új testületet, aminek egyébként az október 20-ig letartóztatásban lévő Czeglédy Gergő is tagja lenne.
A kerületi SZMSZ szerint a polgármester akadályoztatása esetén a korelnök is összehívhatja az alakuló ülést, de a jogszabályok szerint az alpolgármestereket a polgármester javaslatára választják meg. Amennyiben Kiss letartóztatásban marad, a javaslatát megteheti írásban is, de nem biztos, hogy azt a képviselő-testület és a kormányhivatal elfogadja majd. Ha kifogást emelnek, az ügyben a Kúria dönt. Óbudán egyébként ellenzéki többség van: mind a 16 egyéni jelölt az ellenzéki összefogás tagja, a Mi Hazánk, a Fidesz és a Kutyapárt a hat kompenzációs listás helyen osztozkodik.
Az már idén márciusban kiderült, hogy nyomozás indult, mert a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szerint fiktív szerződéseket köthettek Óbuda önkormányzatával. Ekkor vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt négy személyt vettek őrizetbe. Az önkormányzat ekkor úgy reagált, hogy hivatali dolgozót nem érint a nyomozás, Kiss László polgármester azt mondta: “méltatlan és tisztán a kampánnyal összefüggő politikai szándékot tükröz” az eljárás. Június 9-én aztán újraválasztották a kerület ellenzéki pártok által támogatott DK-s polgármesterét Kiss Lászlót.
Június 18-án azonban felbolydult minden, miután először őrizetbe vették, majd le is tartóztatták a kerület MSZP-s alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt. Augusztus közepén aztán érkezett az újabb fordulat: a KNYF ezúttal az óbudai polgármesternél tartott házkutatást, majd őrizetbe is vették Kiss Lászlót.
A nyomozó főügyészség Kiss őrizetbe vétele után közölte, hogy hivatali vesztegetés elfogadásával gyanúsítják a polgármestert.
0 Megjegyzések