Európa sorsa múlik azon, mit lesz a következő tettünk, egy olyan választás előtt állunk, ami meghatározza a következő öt évet – mondta Ursula von der Leyen csütörtökön az Európai Parlamentben (EP). A képviselő-testület délután dönt arról, hogy az Európai Bizottság elnöke folytathatja-e újabb öt évre a munkáját.
Az EU nem irányíthatja a világ diktátorait, de dönthet arról, hogy megvédi a demokráciáját, nem állíthatja meg a változást, de befektethet a jövőjébe. Egy bizonytalan időszakban vagyunk, nagyon aggódok a trendek miatt, de meg vagyok róla győződve, hogy egy erős Európa fel tud nőni a kihívásokhoz, a második világháború utáni Európa változata a legjobb a történelemben az összes tökéletlenségével együtt – jelentette ki. „Soha nem fogadom el”, hogy szélsőségesek és demagógok tönkretegyék az életmódunkat, hogy belülről vagy kívülről szétszakítsák.
Az elsődleges céljuk a versenyképesség lesz, a zöld intézkedések mellett is kiállt, de „pragmatizmussal”. A fiatalok tudják, hogy az éghajlatvédelmet össze kell egyeztetni a jólétükkel, a fiatalok megérdemlik, hogy tegyenek ezért. A világszintű versenyben váltaniuk kell, kevesebb bürokráciára van szükség és a szabályok erősebb betartatására, ezért egy alelnök felel majd ezért a feladatért, aki évente jelentéseket tesz majd az EP-nek.
Tavaly már az uniós energiatermelés több mint fele tiszta forrásból származott, egy sor megállapodást kötöttek energiaügyekben és (a csúcstechnológiás iparágakhoz szükséges) ritkaföldfémekről. Új ipari csomagot ígért az első 100 napban, különösen a sok energiát igénylő iparágakra. Putyin a fosszilis energiahordozókkal zsarolta az EU-t, de sikerült leszakadniuk, „egyszer és mindenkorra vége a függésnek a piszkos orosz fosszilis energiahordozóktól” – jelentette ki.
Be kell fejezniük a tőkepiaci uniót, hogy jobban be tudják vonni a magánforrásokat az uniós gazdaságba, mert most a jelentős része az EU-n kívülre folyik.
Oroszország felőrlő taktikára váltott, néhányan pedig a kezére játszanak. Két hete egy uniós miniszterelnök Moszkvába ment, ez egy békéltetési küldetés volt – mondta Orbán Viktor békemissziójára utalva. Ugyanazt a kifejezést („appeasement”) használta, mint amivel Neville Chamberlain brit miniszterelnök politikáját szokták jellemezni Adolf Hitler igényeinek kielégítésére a második világháború előtt. Az egész beszéd addigi leghosszabb tapsát ekkor kapta az EP-től.
0 Megjegyzések