Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Dráma: A Népszava szerint vége az DK-MSZP-Párbeszéd összefogásnak


Hivatalosan még nem mondták ki, de minden arra utal, hogy megszűnt a DK, az MSZP és a Párbeszéd együttműködése. Mindössze néhány hónap telt el azóta, hogy a három párt 2026-ig szóló megállapodást kötött egymással - írja a kommunista lap.

A Demokratikus Koalíció, a Magyar Szocialista Párt és a Párbeszéd-ZÖLDEK március végén jelentette be, hogy közös listán indul június 9-én az EP- és a fővárosi önkormányzati választáson. A „politikai, stratégiai” megállapodás elvileg 2026-ig szólt: a szövetségre lépett pártok megegyeztek abban, hogy a következő országgyűlési választásra is közös listát – és közös miniszterelnök-jelöltet – állítanak.

A hármas szövetség az EP-választáson kifejezetten rosszul szerepelt, csupán 8 százalékot kapott, és a Budapesten elért nem egészen 17 százalék is jócskán elmaradt várakozásaiktól.

A DK-s kommunikáció szerint a választások után egyetlen baloldali párt, a Demokratikus Koalíció maradt talpon. Gyurcsány Ferenc pártelnök – aki mostanában feltűnően sokat szerepel a közösségi médiában – említést se tesz arról, hogy létező formációként tekint az MSZP-vel és a Párbeszéddel kötött szövetségre - írja a lap.

Keresték Barkóczi Balázst, a DK szóvivőjét. Szerették volna megtudni, a DK tervezi-e, hogy bejelenti a szövetség megszűnését, ellenkező esetben milyen formában kíván nyomatékot adni az együttműködés létezésének. A szóvivőtől nem érkezett válasz - picsogja a Népszava.

Az MSZP két társelnöke, Kunhalmi Ágnes és Komjáthi Imre a választások után leköszönt tisztségéről. Komjáthi azonban kész ismét elindulni a tisztújításon, feltéve, hogy az MSZP-ben újra bevezetik a pártelnöki rendszert.

Komjáthi szerint:

Nincs is feltétlenül szükség arra, hogy a DK formálisan felmondja a megállapodást. Elég az is, ha a DK úgy kezd el politizálni és működni, hogy tudomást se vesz a szövetségről. A jelek szerint Gyurcsány Ferenc ebbe az irányba megy 

– fogalmazott a szocialista politikus. Az MSZP pillanatnyilag elsősorban önmagával, a választások után kialakult helyzet értékelésével foglalkozik. – Egyelőre túl sok hozadékát nem látjuk ennek a szövetségnek, annak viszont jelentősége van, hogy az MSZP-nek hogyan sikerül rendezni a sorait – mondta.

Ha a három párt tartaná magát ahhoz, hogy közösen indul a 2026-os országgyűlési választáson, akkor a bejutáshoz 15 százalékos küszöböt kellene átlépnie. Komjáthi Imre ezzel összefüggésben kitért arra, hogy amikor megállapodást kötöttek egymással, még egészen mások voltak a politikai erőviszonyok: a mérések alapján akár hat EP-mandátum megszerzésére is esély látszott a közös baloldali lista számára. (Végül kettő lett belőle.) Szerinte jelenleg teljesen irreális arról beszélni, hogy mi lesz 2026-ban.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések