Az ukrán légierő egy régi amerikai taktikát próbál átvenni az orosz légvédelem semlegesítésére a jelenleg is zajló konfliktusban – jelentette szombaton a Business Insider.
A „Project Wild Weasel” elnevezésű amerikai rendszer a vietnami háború idején olyan kockázatos küldetéseket tartalmazott, amelyekben a pilótáknak saját gépeiket kellett csaliként használniuk az ellenséges légvédelem kicsalogatására.
A stratégiát a föld-levegő rakétarendszerek elnyomására alkalmazták úgy, hogy először bemérték a radarjaikat, majd bombákkal vagy rakétákkal csapást mértek rájuk, mielőtt azok a csalinak használt amerikai repülőgépeket bemérhették volna. Most az ukrán pilóták megpróbálják utánozni ezt a megközelítést, hagyva, hogy az orosz rendszerek észleljék a repülőgépüket, mielőtt visszavezetnék a radarhullámokat a forrásukig, és amerikai gyártmányú AGM-88 HARM rakétákkal csapást mérnének a feltételezett helyükre.
A HARM rakétákat kifejezetten az ellenséges radarok megcélzására tervezték, és a kijevi erők 2022 második fele óta használják őket. Nem világos, hogy hány ilyen típusú rakétát szállítottak Ukrajnának. Márciusban a Pentagon azt kérte a kongresszustól, hogy legalább 6,5 milliárd dollárt különítsen el a készleteinek feltöltésére, amelyek a két éve tartó folyamatos fegyverszállítások után kimerültek – jelentette akkor a Bloomberg.
Az amerikai hadsereg szerint pótolandó fegyverek listáján többek között HARM rakéták szerepeltek.
Az ukrajnai bevetések még mindig „nagyon veszélyesek”, különösen magukra a „Wild Weasels-ekre” nézve – mondta a lapnak Frederik Mertens, a hágai Stratégiai Tanulmányok Központjának stratégiai elemzője. Az orosz légvédelmet is „kulcsfontosságú célpontnak” nevezte Ukrajna számára. „Az ukránok minden rendelkezésükre álló fegyvert, csapatot és rendszert bevetnek az orosz légvédelem visszaszorítására és megsemmisítésére” – mondta az elemző, hozzátéve, hogy a kijevi pilóták gyakran „messze túlmutatnak a klasszikus vadmenyétek küldetésein”.
Amerikai tisztviselők szerint az ország légiereje még mindig nehezen használja a nyugatiak által szállított rakétákat a szovjet korszakból származó MIG-29-es és Szu-27-es vadászgépeivel. A múlt hónapban William LaPlante, a beszerzésekért és fenntartásért felelős amerikai védelmi államtitkár-helyettes újságírók előtt elismerte, hogy a kijevi pilótáknak iPadekre kell hagyatkozniuk, hogy gépeik nyugati fegyvereket használjanak.
Nem világos, hogy a kockázatos taktika eredményes volt-e. „Az orosz légvédelmi operátorok gyorsan adaptálták a taktikájukat” – mondta a lapnak Justin Bronk, a londoni székhelyű Royal United Services Institute (RUSI) agytröszt vezető kutatója. A HARM kilövések végül „inkább elnyomó, mint pusztító célt szolgálnak” – tette hozzá.
Az orosz hadsereg nem számolt be arról, hogy az ukrán hadsereg jelentős károkat okozott volna légvédelmének.
A moszkvai erők a konfliktus során rendszeresen jelentették a HARM rakéták és más ukrán lövedékek lelövését, legutóbb április 16-án.
Az ország védelmi minisztériuma szintén többször számolt be ukrán repülőgépek lelövéséről. Március végén egy ilyen jelentés szerint egy nap alatt három kijevi közeli légi támogató harci gépet semmisítettek meg. Április végén a minisztérium azt közölte, hogy az orosz csapatok egy hét alatt lelőttek egy ukrán vadászgépet és egy másik közelben lévő légi támogató repülőgépet.
0 Megjegyzések