Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Amerikai lap: Világméretekben bezuhant a termékenység, már csak Orbán küzd a fordulatért


Megdöbbentő demográfiai fordulatról ír a The Wall Street Journal (WSJ), amely szerint hamarosan eljutunk ahhoz a ponthoz, ahonnan elkezdhet majd csökkenni az emberiség létszáma.

„Mérföldkőhöz érkeztünk: hamarosan a globális termékenységi ráta a népesség állandó szinten tartásához szükséges szint alá esik, sőt lehet, hogy ez már meg is történt”

– írja az amerikai lap.

A termékenység szinte mindenhol csökken, a nők esetében már a jövedelem, az oktatás és a munkaerő-piaci részvétel szintjétől függetlenül. A csökkenő születési arányszám óriási hatással van az emberek életmódjára, a gazdaságok növekedésére és a világ szuperhatalmainak helyzetére – írja a WSJ.

A magas jövedelmű országokban a termékenység már az 1970-es években a demográfiai egyensúly szintje alá esett, és a világjárvány idején még tovább zuhant. De ma már fejlődő országokban is csökken: India tavaly megelőzte ugyan Kínát, mint legnépesebb ország, de termékenysége már ott sem képes biztosítani a népességszám fenntartását.

„Közeleg a demográfiai tél”

- mondta az amerikai lapnak Jesús Fernández-Villaverde, a Pennsylvaniai Egyetem demográfiára szakosodott közgazdásza.

A következmények nagyon súlyosak lehetnek: a zsugorodó munkaerőpiac, a lassuló gazdasági növekedés és az alulfinanszírozott nyugdíjak mellett az egyre öregedő társadalmak is veszítenek életképességükből. A kisebb népesség pedig csökkenő globális befolyással jár, ami kérdéseket vet fel az Egyesült Államokban, Kínában és Oroszországban a hosszú távú szuperhatalmi pozíciójukat illetően.

 Nem véletlen, hogy Donald Trump a bezuhanó termékenységet nagyobb fenyegetésnek nevezte a nyugati civilizációra, mint Oroszországot. Egy évvel ezelőtt Fumio Kishida japán miniszterelnök kijelentette, hogy az ország születési arányának összeomlása miatt „annak a határán áll, hogy képesek vagyunk-e továbbra is társadalomként működni”. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pedig az ország „demográfiai GDP-jének” növelését helyezte előtérbe.

A csökkentés tényleg drámai mértékű: 2017-ben a globális termékenységi ráta még 2,5 volt, de ez az következtetése szerint 2021-re már 2,3-re csökkent, ami közel van a demográfusok által a globális helyettesítési arányszámnak tartott körülbelül 2,2 szinthez.

Ráadásul Fernández-Villaverde szerint a nemzeti születési nyilvántartások jellemzően 10%-20%-kal alacsonyabb születésszámot jelentenek, mint amit az ENSZ előre jelzett – a tényleges helyzet tehát még rosszabb lehet.

Kína tavaly 9 millió születést jelentett, ami 16%-kal kevesebb, mint az ENSZ központi adata. Az Egyesült Államokban tavaly 3,59 millió csecsemő született, ami 4%-kal kevesebb, mint amit az ENSZ előre jelzett. Más országokban az alulteljesítés még nagyobb: Egyiptom 17%-kal kevesebb születést jelentett tavaly. Kenya 2022-ben 18%-kal kevesebbet jelentett.

A szakértő becslése szerint a globális termékenység tavaly 2,1 és 2,2 közé esett, ami az emberiség történetében először a globális helyettesítési szint alatt marad. Ez nem azt jelenti, hogy azonnal csökkenni kezd a világ népessége, de a növekedés folyamatosan lassul, és 2040-2060 között ténylegesen is elkezdünk kevesebben lenni a földön. (A fejlett országokban ez a fordulat már be is következett, de néhány évtizeden belül globálissá válik.)

Az okok szerteágazóak: a demográfusok az individualizmus irányába történő átrendeződésnek tulajdonítják a gyermekvállalási kedv csökkenését, amely kisebb hangsúlyt fektet a házasságra és a szülőségre, és elfogadhatóbbá teszi a kevesebb vagy a gyermek nélküli életet.

Korábban azt gondolták, hogy a nők a 2008-as pénzügyi válság okozta elhúzódó gazdasági bizonytalanság miatt halogatják a gyermekvállalást, ám a helyzet a gazdasági kilátások javulásával sem lett jobb. További fontos ok lehet a fogamzásgátló módszerek és az abortusz könnyű elérhetősége olyan térségekben is, mint Afrika, miközben a hagyományosan több gyermeket vállaló vallásos családok száma csökken. Érvként fogalmazódik meg az is, hogy a szülők szeretnének több időt tölteni a gyermekeikkel, ami a sokgyermekes családoknál nehezebben valósítható meg.

Az amerikai lap bemutat több olyan kormányzati programot, amivel világszerte megpróbálják ellensúlyozni a demográfiai válságot, de ezek közül csak a magyar példát látják eredményesnek.

„Orbán Viktor magyar miniszterelnök Európa egyik legambiciózusabb születési programját vezette be”

– írja a Wall Street Journal, ismertetve a kedvezmények összetett rendszerét, amelynek következtében

„a magyarországi termékenységi ráta, bár még mindig jóval a helyettesítési ráta alatt van, 2010 óta emelkedett”. 

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések