Gyakran lehet hallani, hogy valaki még a legnagyobb kánikulában is fázik. Sokan egyből keringési problémára gyanakodnak, de a fázékonyság hátterében más okok is meghúzódhatnak. Most olyan betegségeket, egészségi és más állapotokat mutatunk be, amelyek okai lehetnek annak, ha mindig fázunk, ha gyakran hideg a kezünk és a lábuk.
A gyakori fázékonyság hátterében pajzsmirigy-rendellenesség, nevezetesen pajzsmirigy-alulműködés is állhat. Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő pajzsmirigyhormont, akkor bizony a testhőmérséklet lecsökkenhet, és ez fázékonysággal járhat együtt. Emellett még az anyagcsere is lelassulhat.
A rossz keringés is oka lehet a probléma kialakulásának. A károsodott keringés hátterében állhat például az artériák elzáródása, magas koleszterinszint, magas vérnyomás, vesebetegség, magas vércukorszint vagy Raynaud-szindróma, amely az erek szűkületét okozza.
A hidratáció kulcsfontosságú szerepet tölt be a testhőmérséklet szabályozásában, éppen ezért ha nem iszunk elegendő folyadékot, akkor szokatlanul hidegnek érezhetjük a kezünket és a lábunkat.
Ha valaki vékonyabb testalkattal rendelkezik, akkor is érezheti úgy, hogy mindig fázik. Mi ennek az oka? A testünkben lévő zsír hőt termel, és még az anyagcserét is felpörgetheti. Ha azonban csak kevés zsírtartalékunk van, akkor nem termelődik elegendő hő, így nincs, ami felmelegítse a testünket, ami pedig fázékonyságot eredményez.
Ha kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, az hatással van az anyagcserére is. Ilyenkor szintén kevesebb hő termelődik a testünkben. Tehát ha éhesek vagyunk, akkor is tapasztalhatunk fázékonyságot és hidegrázást.
Amikor lelassul az anyagcserénk, az számtalan változást okozhat a szervezetünkben, ilyenkor szintén jelentkezhet „mellékhatásként” fázékonyság.
A hormoningadozások is hatással vannak a hőérzékelésünkre, különösen a progeszteron csökkenése okozhat fázékonyságot.
Amikor fáradtak vagyunk és már nem aludtunk egy ideje, akkor is érezhetünk fázékonyságot és hidegrázást. Ennek az a magyarázata, hogy a kimerültség rontja a pajzsmirigy és a hipotalamusz normális működését, ami pedig jelentősen lelassítja az anyagcserét is.
A vérszegénység azzal is együtt járhat, hogy csak kevés vas van a szervezetünkben. A vérszegénység mint egészségi állapot hatással van az anyagcserére, a pajzsmirigy működésére és a szervezet hőtermelésére is.
Hogyan csökkenthetjük a fázékonyság kialakulásának kockázatait? Mérsékeljük a hűtött és fagyasztott ételek fogyasztását. A téli hidegben kerüljük a böjtöt és a méregtelenítést. Együnk melegítő ételeket, például leveseket, curry-vel készült ételeket, párolt zöldségeket. Adjunk gyógynövényeket és fűszernövényeket az ételeinkhez, például olyanokat, amelyek melegítő hatásokkal rendelkeznek. Ilyen például a gyömbér, a fokhagyma, a fahéj, a fekete bors. Ezek a gyógynövények segítik az emésztést és fokozzák a vérkeringést.
Fogyasszunk szobahőmérsékletű italokat, illetve meleg vagy forró gyógyteákat. Iktassuk be a mindennapjainkba a szaunázást és a rendszeres testmozgást.
Léteznek melegítő ételek is italok. Ezek a következők: vörös hús, paradicsomleves, hagyma, fokhagyma, olajos ételek, mangó, narancs.
0 Megjegyzések