A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Arcszőrzet nőknél – mi okozza?


A fokozott szőrnövekedést hirsutizmusnak nevezzük. Ilyenkor a nők esetében sokkal látványosabb a szőrnövekedés. Merthogy szőr minden esetben van a nők testén, azonban nem mindegy, hogy ez mennyire látványos és erőteljes.


A hirsutizmus tehát egy olyan állapot, amely a nőknél fordul elő az androgén hormonok normálisnál magasabb szintje miatt. Bizonyos egészségi állapotok és betegségek miatt is megemelkedhet ennek a hormonnak a szintje, ami oka lehet a szőr fokozott növekedésének. Az androgének megemelkedett szintje mellett még a hang is elmélyülhet egyes esetekben. Most pedig nézzük is meg, hogy milyen állapotok lehetnek az okai a fokozott szőrnövekedésnek!

A hirsutizmus egyik leggyakoribb oka nem más, mint a policisztáspetefészek-szindróma, azaz a PCOS. A PCOS-ban szenvedő betegeknél az androgén hormonok szintje drasztikusan megnő, ami fokozott szőrnövekedést eredményez. A policisztáspetefészek-szindrómában szenvedő nőknek általában problémáik vannak a menstruációs ciklusukkal, és a fogyás is gondot okoz számukra.

A mellékvesék közvetlenül a vesék fölött helyezkednek el és felelősek a hormontermelésért. A veleszületett mellékvese-hiperpláziában szenvedő nőknél hiányzik a hormontermeléshez szükséges enzim, ami szintén azt eredményezi, hogy szőrszálak nőnek olyan helyeken, ahol nem kellene.

Létezik egy olyan betegség, hogy Cushing-szindróma, amely szintén fokozott szőrnövekedést eredményezhet.

A petefészek-daganat az androgén hormonok szintjének emelkedését okozza, ami az arcszőrzet növekedésével jár együtt.

Bizonyos gyógyszerek – például a szteroidok – hatással vannak a hormonokra, ez pedig nemkívánatos szőrnövekedést okozhat.

A hirsutizmus gyakran genetikailag is örökölhető. Tehát ha a nagymamánk és édesanyánk is ezzel a betegséggel küzdött, akkor nagy az esélye, hogy esetünkben is fenn fog állni ez a probléma.

A terhesség és a menopauza hormonális változásokat okoz a szervezetben, ez pedig fokozza az arcszőrzet kialakulásának az esélyét.

Az ok ismerete segít a megfelelő kezelés kiválasztásában. A tüneteket megbeszélhetjük szakemberrel, aki segít a megfelelő terápia meghatározásában. Az életmódváltás, mint például a súlycsökkentés, a kiegyensúlyozott étrend, a testmozgás szintén segít enyhíteni a rendellenes szőrnövekedést.

Egy tanulmány szerint a hirsutizmus gyakoribb a magasabb testtömegindexszel (BMI) rendelkező emberek körében, ugyanis a túlsúlyos nők nagyobb gyakorisággal szenvednek inzulinrezisztenciában és az androgének magasabb szintje is jellemzi őket. Az androgének férfi nemi hormonok, de nők petefészkében is termelődnek, például tesztoszteron, csak jóval kisebb mennyiségben. Ha a hormonszint megnövekszik, az testszőrzet-növekedést okozhat.

Az anabolikus szteroidok is okai lehetnek a dúsabb arc- és testszőrzetnek. Ezek a szteroidok más mellékhatással is járnak: a hang mélyülése, hajhullás, pattanások megjelenése testszerte.

A hirsutizmus kezelése a személyes preferenciáktól is függ. A nem kívánt szőrszálak eltávolításának több módja és eszköze is létezik: borotválkozás, szőrtelenítő krém használata, lézeres szőreltávolítás, gyantázás.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések